Inspekce životního prostředí je spokojena s fungováním bioplynových stanic

V Česku v posledních letech přibývá takzvaných bioplynových stanic, zatím jich tu funguje kolem osmdesáti. Představují investice za desítky milionů korun, které by se ale měly vyplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bioplyn

bioplyn

Jedná se o alternativní zdroj energie, který neprodukuje škodlivé emise CO2 a při němž se zpracovává zemědělský odpad nebo pro tento účel pěstovaná biomasa.

Podle ředitelky České inspekce životního prostředí Evy Tylové jsou dosavadní zkušenosti s plynovými stanicemi v Česku dobré:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka ČIŽP Eva Tylová v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Většina těch plynových stanic dělá přesně to, co má. To znamená, z nějakého produktu, který je problematický, například kejda, vytvoří produkt, který je potřebný - digestát, to je hnojivo, a přitom ještě vyprodukují teplo, případně elektrickou energii,“ řekla Tylová v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Energie, kterou bioplynové stanice produkují, se podle ní jednoznačně vyplatí. Jako příklad uvedla bioplynovou stanici v Lípě na Vysočině, která v zimě vytápí školu:

„Takže vlastně blízkost té bioplynové stanice a školy je úplně ideální pro to, aby vyráběla teplo pro školu, a škola nemusí mít vlastní kotel, kterým by znečišťovala ovzduší,“ vyzdvihla přínos těchto stanic Tylová.

mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme