Inspektoři ČOI, kteří upozornili na možnou korupci svých kolegů, prý čelí šikaně

Upozornili na nepravosti a teď kvůli tomu prý čelí šikaně. V takové situaci jsou údajně inspektoři, kteří se rozhodli promluvit o možné korupci na České obchodní inspekci. Je to měsíc, co reportéři Českého rozhlasu upozornili, že čtyři kontroloři z brněnské pobočky jsou podezřelí, že falšovali protokoly nebo si brali peníze od vietnamských obchodníků. Jejich kolegové, kteří o tom svědčili na policii, od té doby prý mají v práci velké problémy. O celou situaci se zajímá i dozorující státní zástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce ČOI na tržnici | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Hledají drobnosti, aby na jejich základě mohli těm zaměstnancům, co na tuto situaci poukázali, znepříjemnit život,“ říká jeden z inspektorů.

On ani jeho kolegové nechtěli zveřejnit své jméno, protože jsou ve stálém pracovním poměru a bojí se prý další odplaty. Tvrdí, že od té doby, co upozornili na korupci, na ně vedení inspekce vyvíjí nepřiměřený tlak a jejich práci neadekvátně kontroluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inspektoři, kteří se rozhodli promluvit o možné korupci na ČOI, prý čelí šikaně. Natáčela o tom reportérka Markéta Chaloupská

„Ono už tím nátlakem, vyhrožováním, jestli návštěva u lékaře byla potřebná, nebo ne. Vždyť kde to jsme, to nebylo ani v minulosti, co si někdo dovolí říct,“ popisuje další zaměstnanec.

O možnou šikanu se už zajímá i dozorující státní zástupce Jan Petrásek: „V počátku šlo o snahu vedení zjistit, které osoby spolupracovaly s orgány činnými v trestním řízení. Dále by mělo jít podle mých informací o snahu znepříjemnit těmto lidem život, hledat pochybení v jejich práci spíše u nich než u těch, o kterých už je známo, že jsou podezřelí z trestné činnosti.“

Nový šéf slibuje podporu

Od minulého týdne řídí inspektorát Karel Havlíček. Nastoupil poté, co na svůj post rezignovala z údajně zdravotních důvodů ředitelka Tatiana Neuhybelová, kterou prověřuje policie. Havlíček odmítl, že byl nějaký z inspektorů, který upozornil na korupci, pod tlakem.

„Skutečně nevím, kdo stojí za nějakým tím oznámením, které souviselo s událostmi, které se spustily. A na druhou stranu, alespoň za to moje krátké působení ve vedení musím říct, že jsem naopak velmi vděčný za takové kroky ze strany inspektorů,“ tvrdí Havlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dočasný šéf brněnské pobočky České obchodní inspekce Karel Havlíček v Ranním interview Radiožurnálu slíbil, že se záležitostí bude zabývat

V Ranním interview Radiožurnálu Havlíček odmítl, že údajně svým podřízeným řekl, že za práci přesčas si mohou sami svým oznámením na čtyři kolegy.

„Rád bych to vyvrátil. Myslím, že nikdo přesčas nepracoval, pokud jsem tam byl já. Nemám žádnou takovou informaci, je to nesmysl, hloupost.“

Jak také zdůraznil, že pokud si lidé stěžují, mohou přijít za ním a věc řešit. „Lidí, kteří pomohou něco takového odhalit, si vážím a mají moji podporu,“ uvedl Karel Havlíček.

Jen hloubkový audit?

Přehrát

00:00 / 00:00

Co můžou dělat kontroloři, kteří se cítí šikanováni, vysvětlila Lenka Franková z občanského sdružení Oživení

Ústřední ředitelství ČOI pak přes svého mluvčího Jiřího Fröhlicha vzkázalo, že v Brně jen probíhá hloubkový audit, který ředitel nařídil, když vyšlo najevo podezření z korupce. „Cílem je prověřit činnost inspektorátu v roce 2014,“ uvedl Fröhlich.

Zdá se, že policejní vyšetřování brzy skončí obviněním podezřelých inspektorů. Jejich kolegové, kteří na nepravosti upozornili, ale mají jasno. Znovu by do toho už nešli.

„Není to příjemná práce, neustále jste v podstatě negativní postava. Dále pak přijdete do kanceláře, kde to zpracováváte a ten nátlak na člověka je daleko větší,“ dodává kontrolor.

ČRo, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme