Inspektoři Evropské komise zkontrolovali Temelín

Temelínskou elektrárnu zkontrolovala dvojice inspektorů Evropské komise. Důvodem bleskové prověrky byl nedělní únik více než 3 000 litrů radioaktivní vody z okruhu elektrárny. Státní úřad pro jadernou bezpečnost označil tuto událost jako nepodstatnou, hodnocenou na nejnižší úrovni mezinárodního hodnotící škály Ines.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

inspektoři Evropské komise | Foto: David Veis

Inspektoři Evropské komise o tvrzení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nepochybují, přesto dnes v elektrárně zkontrolovali monitorovací systémy a postupy personálu při nehodách. "Nehoda způsobila jakýsi tlak nebo zneklidnění v místním regionu a chceme ujistit místní obyvatelstvo, že se nic mimořádného nestalo," uvedl pak jeden z kontrolorů Stamatios Tsalas.

Starosta blízké obce Temelín Stanislav Helige míní, že s elektrárnou a jejím fungováním si místní lidé příliš hlavu nedělají. "Lidem tady v okolí bylo dost věcí vysvětleno, dostávají elektrárenské noviny. Vzdálenější občan nemá tolik informací, a proto má ten strach."

S tím však nesouhlasí jeden z místních obyvatel Karel Hes. "Každou chvíli elektrárna odstaví reaktor a pára pořád běží - to je šílený hluk, kvůli kterému ani nespíme."

Mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Milan Nebesář je přesvědčen, že vyslání expertů Evropské komise neodpovídá významu situace, která nastala. "Od samého začátku se nám zdá, že jde jenom o nafouknutou bublinu; neuniklo nic do životního prostředí, nebylo ohroženo zdraví."

Postup Evropské komise v této záležitosti kritizoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová si chce diplomatickou cestou stěžovat. Podle ní se Evropská komise ještě nikdy tak bezvýznamnou závadou, jaká se vyskytla v Temelíně, nezabývala. Kontrola na jih Čech podle Drábové přijela kvůli politickému zadání.

Ivan Mls, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme