Inspektoři odhalili listerii v nivě firmy Extim Profi z Frýdku-Místku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala výrobu firmě Extim Profi z Frýdku-Místku, v jehož výrobku odhalily labolatorní testy nadlimitní výskyt bakterie listerie. Bakterie obsahuje šlehaná niva s datem použitelnosti do 17. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

občerstvení | Foto: Jan Rosenauer

"Samozřejmě, že inspekce v této souvislosti upozorňuje spotřebitele, aby šlehanou nivu s dnešní datem použitelnosti od této společnosti nekonzumovali," řekl Radiožurnálu mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

Inspekce nařídila firmě saláty stáhnout z prodeje a až do odvolání zakázala další výrobu potravin studené kuchyně. Firma vyrobila celkem 12 kilogramů této potraviny, dodal Klemeš.

Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo. Epidemie zasáhla prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích. Podle SZPI muselo loni kvůli listerii ukončit činnost 12 provozoven. Další desítky byly nuceny provést důkladnou očistu výrobních provozů.

Listerie se běžně vyskytuje běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, rakovinou či AIDS. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme