Inspektoři odhalili zásilku závadného zázvoru

V Česku se objevil mletý zázvor obsahující nebezpečnou látku aflatoxin. Podle mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniely Kolejkové jde o zásilku od nizozemského dodavatele. Inspektoři SZPI závadné koření zachytili dřív, než se dostalo na náš trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny | Foto: Jan Rosenauer

Zásilka mletého zázvoru v 25kilogramových pytlích pocházela z Nigérie a bude vrácena nizozemskému dodavateli. "Od dovozce se vůbec nedostala na trh, protože díky operativnímu zásahu našich inspektorů byla velmi rychle stažena z oběhu," uvedla Kolejková.

O závadném koření informoval Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci Systém rychlého varování Evropské unie. Na vstupních místech do EU, které u nás sídlí v Rudné u Prahy, nařídila Evropská komise zvýšenou kontrolu například pistácií z Íránu nebo Turecka, burských oříšků z Číny nebo Egypta či lískových oříšků a sušených fíků z Turecka.

Inspektoři v Rudné odebírají vzorky na obsah aflatoxinů a nevyhovující zásilky ničí, případně reexportují. Vzorky na obsah nebezpečné látky, patřící mezi mykotoxiny, odebírá inspekce ale po celý rok v rámci monitoringu cizorodých látek. Od 1. května do konce loňského roku SZPI takto analyzovala 183 vzorků potravin, z nichž 25 nepropustila na český, a tedy ani unijní trh.

Kontrole aflatoxinů v potravinách věnuje EU mimořádnou pozornost. Patří mezi nebezpečné látky, které ohrožují lidské zdraví, a podle řady studií jsou rakovinotvorné. Produkují je některé plísně, které napadají především obiloviny, suché skořápkové plody i jiné potraviny. "Aflatoxiny je téměř nemožné z potravin odstranit, proto se musí napadené zboží likvidovat," vysvětlila mluvčí.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme