Inspektoři odhalili zásilku závadného zázvoru

V Česku se objevil mletý zázvor obsahující nebezpečnou látku aflatoxin. Podle mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniely Kolejkové jde o zásilku od nizozemského dodavatele. Inspektoři SZPI závadné koření zachytili dřív, než se dostalo na náš trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny | Foto: Jan Rosenauer

Zásilka mletého zázvoru v 25kilogramových pytlích pocházela z Nigérie a bude vrácena nizozemskému dodavateli. "Od dovozce se vůbec nedostala na trh, protože díky operativnímu zásahu našich inspektorů byla velmi rychle stažena z oběhu," uvedla Kolejková.

O závadném koření informoval Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci Systém rychlého varování Evropské unie. Na vstupních místech do EU, které u nás sídlí v Rudné u Prahy, nařídila Evropská komise zvýšenou kontrolu například pistácií z Íránu nebo Turecka, burských oříšků z Číny nebo Egypta či lískových oříšků a sušených fíků z Turecka.

Inspektoři v Rudné odebírají vzorky na obsah aflatoxinů a nevyhovující zásilky ničí, případně reexportují. Vzorky na obsah nebezpečné látky, patřící mezi mykotoxiny, odebírá inspekce ale po celý rok v rámci monitoringu cizorodých látek. Od 1. května do konce loňského roku SZPI takto analyzovala 183 vzorků potravin, z nichž 25 nepropustila na český, a tedy ani unijní trh.

Kontrole aflatoxinů v potravinách věnuje EU mimořádnou pozornost. Patří mezi nebezpečné látky, které ohrožují lidské zdraví, a podle řady studií jsou rakovinotvorné. Produkují je některé plísně, které napadají především obiloviny, suché skořápkové plody i jiné potraviny. "Aflatoxiny je téměř nemožné z potravin odstranit, proto se musí napadené zboží likvidovat," vysvětlila mluvčí.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme