Inspektoři se zaměří na mléčné výrobky ze zahraničí. Údaje na obalech bývají nepravdivé

Potravinářská inspekce chce více kontrolovat mléčné výrobky ze zahraničí. Někteří dovozci podle ní neuvádějí na obalech pravdivé údaje. Nejčastěji falšují čísla o podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku. Inspektoři například našli sýr Camembert, ve kterém chybělo téměř 18 procent sušiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléko (ilustr. obr.)

Mléko (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Francouzský výrobce sýru Président s vlašskými ořechy uváděl na obalu, že obsahuje 45 procent sušiny.

Laboratorní analýza ale prokázala přítomnost pouze 42,6 procenta. Inspektoři výrobek objevili v obchodním řetězci Penny.

Nepravdivé údaje byly také na etiketě smetanového sýru Light Philadelphia, který prodávala společnost Tesco. „Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 38,5 procenta, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 28,7 procenta,“ informuje inspekce.

Dalším falšovaným výrobkem byl tvaroh s žampionovou příchutí Podíl tuku v sušině měl být 40 procent, podle analýzy ale obsahoval pouze 36,5 procenta. Inspektoři výrobek našli v prodejně Kaufland.

Mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny.

Rekordmanem byl sýr Camembert Royal Loubek, který si mohli zákazníci koupit v prodejnách Albert. Výrobku chybělo téměř 18 procent sušiny. „Výrobce uvedl podíl sušiny 63 procent, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 45,3 procenta,“ uvedla inspekce.

Kontrolou neprošel také tavený sýr Cheesy Singles s Cheddarem. Výrobek měl podle etikety obsahovat 49 procent sušiny, podle analýzy v něm bylo ale jen 47,3 procenta. Sýr prodávala společnost Billa.

„Při zjištění ihned zakazuje inspekce celou šarži, nařizuje její stažení z tržní sítě a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ popsal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Klamavé potraviny ze všech zemí

Klamavých potravin ze zahraničí v Česku přibývá. Problémové potraviny se k nám dostávají z téměř všech zemí světa. Inspektoři během května zabavili například zásilku skoro 48 tun pangase z Vietnamu s nepravdivě uvedeným obsahem vody nebo třeba polské párky s falšovaným obsahem masa.

Na konci června pak potravinářská inspekce informovala o dalších falšovaných výrobcích ze zahraničí. Podíl masa nebo mléčné sušiny byl nižší, než uváděl výrobce na obalu. V masových kuličkách a pálivé klobáse chybělo zhruba 15 procent masa.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme