Inspirací pro rozloučení s Havlem má být pohřeb T. G. Masaryka

Státní pohřeb Václava Havla by měl být v duchu prvorepublikových tradic. Inspirací má být rozloučení s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, který zemřel v září roku 1937. Rakev s Havlovými ostatky tak bude už při středečním převozu na Pražský hrad tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky TGM.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky V.Havla dopraví na Hrad stejná houfnice jako ostatky T.G. Masaryka /archivní foto/

Rakev s ostatky V.Havla dopraví na Hrad stejná houfnice jako ostatky T.G. Masaryka /archivní foto/ | Zdroj: ČTK

Jak ve Stalo se dnes uvedl historik Josef Tomeš z Masarykova ústavu a Archivu akademie věd, pohřeb TGM byl nejrozsáhlejší akcí tohoto druhu v novodobé české historii.

„Byl mimořádný i v tom, že přišel do doby, kdy republika již cítila vnější ohrožení zejména ze strany nacistického Německa a byla tady potřeba navenek manifestovat určité tradice, sílu a zároveň poselství Masarykova odkazu,“ uvedl. Dodal, že důležité byly i ohlasy světového tisku, kde na Masaryka pozitivně vzpomínali nejvýznamnější státníci či umělci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohřbu T.G. Masaryka jsme ve Stalo se dnes mluvili historikem Josefem Tomešem z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Připomněl, že T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 o půl čtvrté ráno v Lánech. Od 15. září tam pak byla vystavena jeho rakev. 17. září pak byla převezena do Prahy, kde byla vystavena od 18. do 20. září v Plečnikově sloupové síni na Pražském Hradě.

„Po tři dny a dvě noci proudily nekonečné davy lidí od Pohořelce na Hrad, aby se poklonily Masarykově památce. Po celé Praze i dalších městech byla smuteční výzdoba. Nejen v ulicích, ale i třeba ve výlohách byly jeho portréty, nápisy TGM, černé prapory na budovách a podobně,“ přiblížil.

Samotný pohřeb T. G. Masaryka se pak konal 21. září 1937. „Začal smutečními fanfárami z Radúze a Mahuleny. Masarykovu rakev přineslo na první hradní nádvoří šest generálů československé armády. Smuteční projev přednesl prezident Edvard Beneš. Potom následoval průvod Prahou. Masarykova rakev byla vezena na lafetě děla, kterou táhlo šestispřeží černých koní,“ popsal historik.

Stejná houfnice nyní dopraví i rakev s ostatky Václava Havla na Pražský hrad. Organizátoři smuteční akce si ji vypůjčí z historických sbírek.

V průvodu budou i nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. A také osmnáct bojových praporů současných jednotek české armády.

Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme