Ministr spravedlnosti odložil účinnost kontroverzní instrukce k výběru soudců. Chce to vyřešit novelou

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) odložil účinnost sporné instrukce k výběru soudců. Řekl to Radiožurnálu. Proces jmenování soudců chce řešit novelou zákona, kterou má v plánu předložit na jaře. O její podobě bude jednat se zástupci justice. Soudci jeho krok vítají a slíbili jednotnější výběrová řízení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Instrukce bývalého ministra Roberta Pelikána (ANO) měla sjednotit roztříštěný výběr soudců osmi krajskými soudy a celý systém zpřehlednit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritizovaná instrukce k výběru soudců se nejspíš vůbec nedostane do praxe. Ministr spravedlnosti odložil její účinnost a počítá s tím, že pravidla se upraví zákonem. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

Strhla na sebe ale vlnu kritiky. Soudcům vadilo hlavně to, že nejde o zákon, ale pouhý interní předpis, který může další ministr snadno změnit.

Obsahově se instrukce novému šéfovi resortu Kněžínkovi líbí. Neměla ale podle něj oporu v zákoně a odložil její účinnost. „Máme prostor dva roky před tím, než by ta směrnice reálně začala uplatňovat. Pevně věřím, že v mezidobí se domluvíme a že možná ta směrnice nebude potřeba, protože pravidla budou přímo v zákoně. Bych chtěl s předsedy jednotlivých krajských soudů uzavřít jakési memorandum o porozumění, ze kterého vyplyne to, že do doby, než bude přijat zákon, bude zajištěn transparentní výběr kandidátů na soudce skrze výběrová řízení,“ popsal Radiožurnálu Kněžínek.

Instrukce byla účinná od ledna, ale v praxi ještě nezačala fungovat. Počítá s tím, že budoucí soudci absolvují výběrové řízení, ale taky dvouletou přípravu na pozici vyššího soudního úředníka. To by se dotklo i odborníků, kteří do justice přicházejí zvenčí.

Zeman jmenoval 40 nových soudců. Varoval je před novináři, které označil za vosy

Číst článek

Soudcovská unie vítá, že se podle instrukce nebude postupovat. „Shodneme se opravdu na skutečnosti, že je třeba praxe a že jsou třeba výběrová řízení. V tomto nemáme spory. Ale všechno ostatní, tam je obrovský prostor pro to, aby to fungovalo, tak jak to upravit dobře a tam ta instrukce neříká nic,“ říká prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová.

V reakci na vstřícné gesto se předsedové krajských soudů s ministrem dohodli, že bude výběr soudců jednotnější už teď, i bez zákona. „Tři krajské soudy pokračují ve výběru prostřednictvím výchovy justičních čekatelů. Po nás ostatních, co děláme otevřená výběrové řízení na kandidáty na soudce, pan ministr chtěl, aby v podstatě ministerstvo, případně Justiční akademie měla možnost kontroly, jak takové výběrové řízení probíhá. Už to není osm typů, ale vlastně jenom dva,“ vysvětluje předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

O podobě novely zákona o soudech a soudcích začne ministr s představiteli justice jednat v polovině října.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme