Popis: Rekonstrukce hotelu InterContinental začala na podzim 2020. Budova byla postavena v brutalistním stylu v pražské Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974. Patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města | René Volfík

OBRAZEM: InterContinental oholený na beton.
Podívejte se, jak pokračují opravy slavného hotelu

Praha | Anna Kottová a René Volfík |

Čtěte celý článek

Z pětihvězdičkového hotelu InterContinental momentálně zbylo jen betonové torzo. Budovu v centru Prahy obklopily bagry a jeřáb, skrz jednotlivé pokoje je vidět. Rekonstrukce, která začala loni na podzim, je v plném proudu. Dělníci narazili na 35 tun zdraví nebezpečného azbestu, který se dříve běžně používal. Spory se také dále vedou o podobu náměstí Miloše Formana před samotným hotelem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na kdysi nejmodernější hotel v Praze má po rekonstrukci zůstat stejný, interiér InterContinentalu se pak zcela změní. Zatím je ale budova naproti právnické fakultě oholena až na beton.

„Doposud proběhlo odstrojování hotelu. Odstranili jsme všechny staré materiály a budova se postupně čistí. Nyní se budou dělat nové fasády, aby se později mohly udělat zcela nové interiéry,“ popsal pro server iROZHLAS.cz zástupce majitelů hotelu Jakub Dyba.

Jak bude nový kabát vypadat, lidé brzy uvidí na straně od Vltavy. „Nové fasádní prvky se již začínají instalovat. Očekáváme, že v horizontu dvou měsíců – určitě v první polovině prázdnin – bude již směrem k řece vidět, jak bude fasáda vypadat,“ doplnil.

Hotel InterContinental | Zdroj: René Volfík/iROZHLAS.cz

Dělníci museli podle něj během rekonstrukce řešit mimo jiné problémy se statikou. Narušena byla stabilita některých nosných sloupů. Části budovy proto museli podepřít a zpevnit.

Pražští památkáři odmítají pochybení v případě Roithovy vily

Číst článek

„Bylo to pro nás překvapení. Statické problémy, které se objevily, byly v přízemí a byly na místech, která byla pro stavbu významná. Museli jsme udělat nové podstavné sloupy a další věci, které zabezpečily stavbu jak pro dělníky, tak pro okolí,“ přiblížil Dyba.

Objevili také 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu, který se dříve běžně používal jako protipožární materiál.

Zástupci firmy ujišťují, že v okolí stavby nehrozí žádné nebezpečí.

„Vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy,“ řekl Martin Sirotek z firmy Metrostav, která rekonstrukci pro majitele hotelu provádí.

Odstraňování karcinogenního materiálu ale zneklidňuje místní obyvatele. „Práší se z toho, nemají to přikryté. Někdo z dělníků má ochranný oblek, někdo ne, kousek vedle je základní škola,“ popsal Právu předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz, který z místa natočil video.

Místopředsedkyní České asociace pro odstranění azbestu Zoja Guschlová pak podle Práva zhodnotila záběry z InterContinentalu jako neomluvitelné poškozování zdraví a životního prostředí. Stavbu mělo v úterý navštívit několik kontrol, včetně stavebního odboru Úřadu městské části Praha 1 a hygieny.

Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN) už situaci řešila se šéfkou hygieniků v metropoli Zdeňkou Jágrovou, která jí slíbila do konce týdne provést na místě kontrolu. „Můj názor je, že by se stavba měla opláštit, zakrýt,“ řekla Právu Marvanová.

Budova hotelu naproti právnické fakultě je nyní oholena až na beton | Zdroj: René Volfík / iROZHLAS.cz

Problematický pak dál zůstává projekt Staroměstská brána upravující okolí hotelu, za kterým stojí české architektonické studio TAK vedené Markem Tichým. Spor se točí kolem prosklené budovy, která má stát na rohu Pařížské a Bílkovy ulice na piazzetě, jež patří k hotelu a jež nese jméno po Miloši Formanovi.

„V naší koncepci se náměstí Miloše Formana stává jedním z klíčových míst,“ uvedl již dříve pro Českou televizi Tichý.

Stavba ale vyvolává odpor některých odborníků, místních politiků a části veřejnosti. Proti se postavily například Klub Za starou Prahu nebo Česká komora architektů. Podle ní není piazzeta určená k zastavění.

„Je určitě vhodné diskutovat o rekonstrukci tohoto veřejného prostranství, nelze však připustit na tomto náměstí těžko odůvodnitelnou novou zástavbu několikapodlažním komerčním objektem,“ uvedlo představenstvo komory.

Vizualizace z projektu Staroměstská brána upravující okolí hotelu InterContinental. Vlevo prosklená budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice. Pohled z ulice Břehová | Zdroj: TaK Architects

Dyba ale kritiku odmítá a zdůrazňuje, že nová budova byla již dříve po diskusích o několik podlaží snížena. Dál se podle něj projekt měnit nebude. „Staroměstskou bránu považujeme za jeden jednolitý projekt, který není možné rozdělovat na části,“ konstatuje Dyba. „Projekt buď vznikne v takovéto podobě, nebo nevznikne vůbec,“ doplnil pro iROZHLAS.cz.

V prosklené budově budou obchodní prostory, místo na pořádání kulturně-společenských akcí a kavárny či restaurace. Její součástí bude podle Dyby i památník československé kinematografie. Celý projekt Staroměstské brány ještě nemá finální razítko, čeká se i na verdikt Stavebního úřadu pro Prahu 1.

Rekonstrukce InterContinentalu má skončit v prosinci 2022. Práce mají vyjít na zhruba 2,5 miliardy korun. Hotel předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše.

InterContinental byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patřil k nejluxusnějším hotelům v tuzemsku.

Vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka z ateliéru Epsilon. Patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Hlavním stavebním materiálem byl beton, pro exteriér budovy jsou typické skleněné pásy oken s keramickým obkladem.

Podle nedávného rozhodnutí ministerstva kultury ale budova nesplňuje podmínky pro získání památkové ochrany.

Anna Jadrná a René Volfík

Související témata: Praha, brutalismus, hotel intercontinental, InterContinental, hotel, Praha 1, architektura, přestavba, rekonstrukce