Přehled tisku: násilí na internetu a děti, léčebné konopí za pár stovek a pokuta pro Škodu Transportation

V úterním tisku se dočtete, že ministerstvo zdravotnictví plánuje zákon, který by nařizoval zdravotním pojišťovnám, aby začaly pacientům velké množství sušeného konopí proplácet. Informuje o tom Právo. A kriminalitu v průmyslových zónách budou v budoucnu řešit policisté ze zahraničí, píší Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě s tabletem. (Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Mf Dnes

Zobrazení násilí, zkušenosti s drogami nebo pedofilie - to jsou některá z rizikových témat, na která narážejí na internetu české děti a teenageři. Ukazuje to průzkum Evropské Unie Kids Online, kterému se věnuje úterní Mf Dnes.

,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie

Číst článek

Denně je podle průzkumu online víc než 80 procent českých dětí a dospívajících. Čtvrtina z nich se na internetu aspoň jednou měsíčně setká s krutostí nebo násilím. Každé páté dítě pak podle průzkumu, který má deník k dispozici, narazí nejméně jednou za měsíc na internetu na informace o užívání drog. Mezinárodního průzkumu Evropské unie se loni zúčastnily skoro 3 tisíce českých dětí a dospívajících ve věku od 9 do 17 let.

Právo

Léčebné konopí by mělo být jen za pár stovek - to je titulek úterního deníku Právo. Ministerstvo zdravotnictví plánuje zákon, který by nařizoval zdravotním pojišťovnám, aby začaly pacientům velké množství sušeného konopí proplácet. Konopí pomáhá například pacientům s roztroušenou sklerózou, lékaři ho předepisují i lidem s chronickými bolestmi kloubů, ale taky u onkologické léčby. Legální je léčebné konopí od roku 2013, používají ho ale jen asi čtyři stovky pacientů. Důvodem je vysoká cena - měsíčně může vyjít na několik desítek tisíc korun, informuje deník.

Hospodářské noviny

Kriminalitu v průmyslových zónách v Česku v budoucnu pomůžou řešit policisté ze zahraničí, informují Hospodářské noviny. Budou ze zemí, odkud do Česka přichází nejvíc dělníků. Ve městech u průmyslových oblastí roste kriminalita a počet spáchaných přestupků, píšou Hospodářské noviny.

Nejlživější věta dnešní doby? ‚A žili spolu šťastně až do smrti,‘ tvrdí psychoterapeutka Frouzová

Číst článek

Dohlížet by v průmyslových zónách měli nově policisté, kteří budou ze zemí, odkud do Česka přichází nejvíc cizinců. Zatím chce ministerstvo vnitra využít pro dohled nad místním pořádkem policisty z pěti zemí - z Polska, Slovenska, Bulharska, Rumunska a Ukrajiny.

Deník

Ministerstvo dopravy plánuje zjednodušit podmínky pro lidi, kteří se chtějí stát strojvůdci. Chce tak do oboru nalákat nové lidi. Mírněji by mohli lékaři posuzovat jejich zdravotní stav - to je téma regionálního Deníku.

Především by měly být požadavky mírnější u kontrol zraku. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové dosavadní úprava vyhlášky nebere v potaz pokrok medicíny. Navíc je česká vyhláška údajně přísnější než v jiných státech Evropské unie. Teď musejí strojvůdci chodit na kontrolu očí po padesátce každoročně. Nově budou mít povinnost chodit do 55 let pouze jednou za tři roky. Mírnější mají být i podmínky pro nošení brýlí.

E15

Škoda Transportation má zaplatit pokutu zhruba 144 milionů korun dopravnímu podniku lotyšské Rigy. Plzeňský výrobce totiž nestihl včas dodat firmě tramvaje a trolejbusy. Dopravní podnik hrozí, že se obrátí i na soud, píše deník E15. Plzeňský výrobce nedodal včas dopravnímu podniku v Rize 13 z 20 domluvených tramvají a 45 ze stovky slíbených trolejbusů. Vysokou pokutu má Škodovka podle deníku zaplatit do 20. února.

Deník N

Bývalí poslanci, kteří ve volbách v roce 2017 neobhájili mandát a vypadli ze sněmovny, našli práci u úspěšnějších kolegů a dělají jim asistenty, píše o tom Deník N. Asistentů současných poslanců a poslankyň, kteří dřív sami zasedali ve sněmovně, je podle deníku celkem 13. Nejvíce z nich, tedy 5. angažovali poslanci sociální demokracie. Mezi současnými asistenty je řada známých jmen. Současnému ministrovi kultury a poslanci Antonínu Staňkovi z ČSSD pomáhá Roman Váňa, který byl dřív v čele bezpečnostního výboru. Pro Staňka pracuje na nejmenší možný úvazek, tedy asi na tři hodiny měsíčně.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme