Internetem do škol se bude zabývat policie

Nejvyšší kontrolní úřad podává trestní oznámení kvůli projektu ministerstva školství Internet do škol. Policie by měla - podle mluvčí NKÚ Julie Šebelové - prošetřit, kdo je zodpovědný za to, že se nehospodárně využilo nejméně 884 milionů korun z celkem 7 miliard, na které projekt přišel. NKÚ zjistil, že ministerstvo školství porušilo zákon o rozpočtových pravidlech a uzavíralo pro stát nevýhodné smlouvy. Navíc platilo i za práci, která nebyla odvedena, realizaci smluv ani nekontrolovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

monitor počítače | Foto: Jan Rosenauer

Eliška Kadaňová z kontrolního úřadu k tomu ve vysílání Radiožurnálu dodala, že zatím kontrolovali období 2001 až část roku 2003. V tomto období zjistili velká pochybení. "Například v tom, že 670 miliónů korun bylo použito na jiný účel než právě na realizaci státní nformační politiky ve vzdělávání. Například generálnímu dodavateli bylo vyplaceno téměř 150 miliónů korun nad rámec prostředků, které měl obdržet. Dále vyplatilo neoprávněně prostředky generálnímu auditorovi."

Další pochybení vidí Eliška Kadaňová v tom, že školy nedostávaly takové produkty, jaké potřebovaly. "Některé školy nemohly dostatečně využívat to softwarové vybavení, protože měly už svoje. Měly nastavenou výuku jiným způsobem. Podstata byla taková, že střední školy dostaly jeden balíček softwareu, základní školy dostaly jeden typizovaný balíček softwarového vybavení a mezi těmi školami byly přitom veliké rozdíly, ať zaměřením, tak i tím, jak dalece byly vybavené."

A přiblížila i některé další nedostatky."Byly uzavřeny smlouvy na mnoho dalších služeb, které měly být poskytnuty. Například na pozitivní představení projektu v médiích. Takové smlouvy jsme považovali za zbytečné, tyto prostředky vynaloženy být neměly. Když jsme se ptali ministerstva, nebyla nám dána uspokojivá odpověď."

Vyšetřovatelé budou mít za úkol zjistit, kdo má za nesprávné použití financí odpovědnost. Hlavní důvody shrnul viceprezident NKÚ Dušan Tešnar. "Je tam jisté překročení smluvních částek nebo nedodržovaná smluvní kázeň a tím pádem je tu podezření, že nebyly dodrženy povinnosti při správě majetku."

Podle mluvčí ministerstva školství Hany Vítkové, také jejich resort zvažuje další postup. Zatím čekají na vyhotovení právní analýzy ke zprávě NKÚ. "Ministerstvo školství trochu předpokládalo, že na základě nálezů NKÚ budou padat nějaká trestní oznámení. My sami nyní finišujeme s vyhodnocením té zprávy a během příštího týdne se rozhodneme, zda se k podávání trestních oznámení připojíme."

Internet do škol kritizovali od jeho počátku učitelé i opoziční politici. Ministryně Petra Buzková, která v čele úřadu vystřídala svého stranického kolegu Eduarda Zemana, vypověděla několik smluv a přistoupila i k personálním změnám. Bývalý ministr si za projektem stojí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme