Internetem se šíří falešné zprávy o zneužívání dávek Romy

Nejsledovanějším podvrhem na českém internetu byla v minulém měsíci zpráva o tom, že Romové nemusejí platit doplatky za léky. Uvedl to portál hoax.cz, který falešné zprávy shromažďuje a uvádí je na pravou míru. Podobných poplašných zpráv na adresu romské menšiny podle správce portálu v poslední době přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Romové nemusejí pracovat a dostávají vyšší důchod než ostatní nebo pobírají sociální dávky, aniž by vykonávali veřejně prospěšné práce. „To jsou typické hoaxy, které mají za cíl poškodit nějakou skupinu,“ říká správce portálu hoax.cz Jozef Džubák.

Zpráva o tom, že Romové nemusejí hradit doplatek za léky, se šíří po internetu už od jara. Teprve teď ale nabrala na obrátkách a v říjnu ji lidé sledovali nejčastěji. Podle Táni Švrčkové z ministerstva práce a sociálních věcí jde o nesmysl. „Léky musí hradit každý. Bez výjimky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek redaktora Lubomíra Smatany o poplašných zprávách v Ranním Radiožurnálu.mp3

Novinkou posledních týdnů je kopie složenky, ze které vyplývá, že jistá žena v mosteckém Chánově pobírá měsíční dávky 35 tisíc korun. I to je podle zjištění Radiožurnálu nesmysl. „Žádnou sociální dávku ve výši 35 tisíc korun měsíčně sociální odbor v Mostě nevyplatil,“ říká mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Na internetu se také často objevují nářky občanů nad tím, jak různorodé dávky Romové dostávají. Například příspěvek na ošatné, na otop nebo na dopravu. „Žádné takové dávky neexistují,“ říká Táňa Švrčková.

Čím je zpráva zajímavější nebo chytlavější, tím častěji ji lidé přeposílají. To, že se hitem měsíce října stal výmysl o tom, že Romové nemusejí platit doplatek za léky, podle Jozefa Džubáka leccos vypovídá o současné atmosféře ve společnosti.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme