Internetové stránky radnic musí být bezbariérové, úřady mají na přípravu rok

Pokud dnes některá obec zřídí nové webové stránky, budou muset být už maximálně přístupné zdravotně postiženým. Ministerští úředníci budou kontrolovat hlavně to, aby je mohli co nejsnáze ovládat lidé s poruchami zraku a senioři. Pro už zavedené stránky mají radnice přesně rok na jejich úpravu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Pexels/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nevidomé Petře Linberkové čte program obsah internetových stránek digitální knihovny. Na weby obcí ale nechodí. „Jsou tam hodně grafiky a nejde to moc dobře ovládat,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Internetové stránky obcí budou muset být takzvaně bezbariérové. Téma pro Daniela Zacha

Za rok už musí takzvaná kritéria přístupnosti splňovat všechny stránky obcí. Mají například uzpůsobit text, aby umožňoval jednoduchý přenos pro čtecí programy. Kde je obrázek nebo grafika, měli by uživatelé dostat informaci, co na nich je.

„Za přístupnou lze obecně považovat takovou internetovou stránku či mobilní aplikaci, kterou je osoba se zdravotním postižením schopna, i přes svůj hendikep, za pomoci zvláštních hardwarových prostředků či aplikací efektivně používat,“ přibližuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

„Webové stránky by měly být snáze čitelné. Měly by v sobě mít implementovány takzvané asistivní technologie, které umožní hendikepovaným občanům snáze číst nebo vnímat text, který je tam uveden,“ dodává Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií.

A zvládnou podle něj radnice úpravu svých stránek? „Většina stránek je spravována externími subjekty, tedy odbornými firmami, které se v této problematice pohybují,“ podotýká Strouhal.

Stránky Horní Cerekve

Připraveni už jsou s předstihem třeba v Horní Cerekvi. Malé město má na svých internetových stránkách i tlačítko, které nahradí nevidomým čtecí programy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice mají rok na to, aby své weby co nejvíc zpřístupnily hendikepovaným a seniorům. Více o tématu náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal

„Město Horní Cerekev zve všechny spoluobčany na zasedání zastupitelstva města,“ čte robotický hlas hlavní zprávu na webu úřadu.

„Myslím, že na informace mají právo všichni, bez rozdílu,“ říká Milan Kunst nezávislý starosta Horní Cerekce.

Pod tlačítkem – pro seniory – pak stránky nabízejí zjednodušenou formu textů.

„Jsou tam větší ikony i s obrázkovým zobrazením, s takovým pomocníkem, kdy se starší občané mohou na stránkách lépe orientovat,“ doplňuje Kunst.

Podle ministerstva vnitra by neměly mít radnice se splněním zákona problémy. Kontrolovat jejich stránky začne příští rok.

Internetové stránky Horní Cerekve pro seniory | Zdroj: Horní Cerekev

Daniel Zach, Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme