Internetoví podvodníci se snaží využít předvánočního shonu

Nejen kapsáři mají před Vánocemi žně. Svátků klidu a míru totiž zneužívají také internetoví podvodníci. Spoléhají se na sníženou ostražitost a všemi možnými cestami lákají z lidí peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet

Internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

Internet si lze v předvánočním čase představit jako přeplněný obchodní dům. Tam se v nepřehledné tlačenici nepozorných lidí, kteří u sebe mají víc peněz než obvykle, často činí zloději.

„Na internetu to je podobné. Také hodně lidí na poslední chvíli objednává vánoční dárky. Nevěnují dostatečnou pozornost těm obchodům, kde si je objednávají, a utrácejí několikanásobně vyšší částky než v průběhu roku,“ říká Petr Kočí ze serveru Lupa.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová se věnovala rizikům předvánočních nákupů na internetu

Podle něj to je jeden z důvodů, proč virtuální zloději k masivní vlně útoků volí právě podobné příležitosti. Běžní uživatelé totiž podléhají sváteční atmosféře a jsou méně opatrní nejen na své osobní údaje a peníze, ale i na falešné e-maily nebo odkazy.

„Jsou náchylnější k tomu stát se obětí nějakého takového podvodu, kliknout třeba na link, který vede na podvodný e-shop, což je praktika poměrně rozšířená v České republice. Vím, že policie řešila letos desítky takových případů, kdy si podvodníci zakládali elektronické obchody, které pouze inkasovaly peníze, ale neodesílaly žádné zboží,“ vysvětluje Kočí.

Útočníci se ale snaží získat také osobní data od e-mailové adresy přes poštovní adresu a datum narození až po číslo kreditní karty. Podle Kočího by proto internetoví uživatelé neměli tyto údaje bezmyšlenkovitě vyplňovat, protože s těmi získanými na podvodných stránkách se pak čile obchoduje.

Podvodníci se snaží z Vánoc vytěžit co nejvíce a kromě internetu se letos zaměřují také na aplikace pro mobilní telefony.

Odborníci radí používat zdravý rozum

Falešné e-maily většinou nabízejí ty nejžádanější vánoční dárky – většinou elektroniku – za neuvěřitelné ceny, lákají na mimořádné slevy a upozorňují, že zásoby jsou omezené. Nebezpečí hrozí především začínajícím nebo příliš důvěřivým uživatelům.

„Velkým rizikem pro koncové uživatele je samozřejmě i škodlivý software, nebo jak se říká v počítačové hantýrce malware, jehož účelem většinou je nainstalovat do počítače nějaký skrytý program,“ dodává Kočí.

Rady, jak nenaletět, jsou každý rok stejné – základem je používání zdravého rozumu.

„Nepoužívat nelegální software, nenavštěvovat pochybné stránky s kradenými filmy, hudbou, s pornografií, mít aktuální verzi operačního systému a všech aplikací, mít pravděpodobně nainstalovaný i aktuální antivirový program, mít vždycky přiměřenou jistotu, že víme, kdo skutečně je ten obchodník nebo ta druhá strana, se kterou přes internet jednáme. Jde vždycky o to nejednat ukvapeně, ale s rozmyslem,“ doporučuje Kočí.

Na nevyžádaná obchodní sdělení je také možné stěžovat si na Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten má pro tento účel na svých stránkách dokonce speciální formulář.

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme