Internetový systém DROZD pomáhá při cestování do zahraničí

Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí - tak se jmenuje internetová aplikace, která se skrývá pod zkratkou DROZD. Když se do systému DROZD před svou cestou do ciziny zaregistrujete, může vám to následně usnadnit život, pokud se na zahraniční cestě dostanete do nesnází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž s batohem (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Systém DROZD platí zejména pro ty lidi, kteří jedou sami, kteří se pohybují v místech, kde nemají pevnou trasu. Nebo nemají doma kontakt, aby je někdo sledoval každý den,“ vysvětluje vrchní ředitelka konzulární sekce českého ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Když do systému zadáte podrobnosti o své cestě, mohou vás čeští diplomaté emailem nebo esemeskou varovat před hrozícím nebezpečím v místech, kudy projíždíte, nebo kam máte namířeno.

„Jsou tam čtyři druhy informací - informace o osobě, hlavní je číslo mobilního telefonu. Potom je tam údaj, kam jede, od kdy, do kdy, itinerář cesty a pak kontaktní osoba v České republice,“ popisuje Ivo Svoboda z ministerstva zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

o internetovou aplikaci DROZD se zajímala reportérka Karolína Rezková

Pokud cestujete do odlehlých oblastí, kde nemusí být mobilní signál, nebo přístup k internetu, můžete do formuláře popsat svoje záměry a zadat například název a telefonní číslo hotelu, kde se chystáte přenocovat.

I tyto kusé informace pak usnadní práci konzulárním úředníkům, pokud byste se dostali do situace, kdy o sobě nebudete moci podat zprávu sami.

„Když se člověk zaregistruje, dostane přístupová práva a potom může měnit itinerář cesty nebo délku pobytu. Když potom pobyt končí, dostane znovu email, který ho upozorňuje, že si to může prodloužit,“ říká Svoboda.

„A pak má další možnost - že klikne a vymaže ty údaje okamžitě. Pokud to neudělá, za měsíc se vymažou samy,“ dodává.

Systém DROZD funguje od roku 2009 a zatím ho využívají tisíce lidí. Podle ministerstva zahraničí by ale bylo potřeba, aby ho cestovatelé využívali víc, především ti, kteří se chystají vycestovat do rizikových oblastí Afriky a Asie.

Karolína Rezková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme