Babiš interpelace využil k prezentaci své vlády, většinu dotazů položili poslanci jeho hnutí

Většina dotazů na premiéra Andreje Babiše (ANO) mířila ve čtvrtek odpoledne při sněmovních ústních interpelacích od poslanců jeho hnutí ANO. Ministerský předseda díky tomu mohl prezentovat kroky kabinetu, zároveň kritizoval opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Nad situací se pozastavil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek, na jehož dotaz se v interpelačním bloku na premiéra dostalo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do interpelaci se může předem přihlásit každý poslanec. Pořadí, v němž budou vystupovat, se následně losuje.

Michálek uvedl, že interpelace přednášejí poslanci ANO s cílem zabránit opozici, aby přednesla své dotazy. „Z interpelací se stal čtenářský kroužek, ve kterém premiér odpovídá na předem připravené otázky," řekl.

Poslanec David Pražák (ANO), který se Babiše ptal na postup digitalizace v dopravě, oponoval, že interpelace nejsou jen pro někoho a že nejde jen „o občas demagogické otázky jednoho subjektu".

Sedm poslanců ANO

‚Střet zájmů se na nás nevztahuje.‘ České úřady vyjednávaly s Bruselem kvůli druhému auditu o Babišovi

Číst článek

V bloku interpelací na premiéra dostalo možnost položit Babišovi dotazy deset poslanců. Z nich sedm bylo z klubu ANO. Poslankyně hnutí Věra Procházková využila své vystoupení k otázce, co premiér říká tomu, že podle ní bylo v jednacím sálu málo opozičních poslanců. „Jsou tu věrní fanoušci. Neříkám nic," odpověděl Babiš.

Pirát Jan Lipavský prohlásil, že se nelze divit tomu, že na interpelace nikdo nechodí, když jsou obstruovány dotazy vládních poslanců. K bloku dotazů na premiéra se následně vrátil pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, když jej označil za frašku.

'Stále někdo straší nesmysly'

Babiš na dotazy poslanců ANO mluvil například také o rozvoji digitalizace státní správy, o snižování byrokracie drobným podnikatelům a o platech učitelů. Opřel se do balíčku klimatických návrhů, jak je představila Evropská komise, když mluvil o „zeleném šílenství", a zpochybnil sněmovní vyšetřovací komisi k loňské ekologické havárii na Bečvě.

Pokud jste neviděli mé vystoupení ve Sněmovně, tady je. youtu.be/nNzN4BGk8EY

14:09 – 16. 09. 2021

15 121

Premiér mluvil také o schodcích veřejných financí. „Je před volbami, stále někdo straší nesmysly," prohlásil. Důvod k obavám podle něho není. „Pokud budeme ve vládě, budeme navyšovat platy, důchody, budeme investovat a daně zůstanou stejné," řekl.

Čtvrteční ústní interpelace na premiéra a na další členy kabinetu byly pravděpodobně poslední před říjnovými sněmovními volbami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme