Hlasovací koalici s ANO a SPD nemáme. O podpoře vlády ale můžeme jednat, připouští komunista Grospič

Poslanecká sněmovna v pátek volila pětici místopředsedů. V tajné volbě nadvakrát neuspěl jen předseda ODS Petr Fiala, který získal 85 hlasů. Podle něj to odhalilo koalici hnutí ANO, SPD a komunistů, která má dohromady 115 hlasů. Právě tyto strany už ve středu předsedou mandátového a imunitního výboru zvolily Stanislava Grospiče z KSČM. Vzniká ve Sněmovně hlasovací většina?

ROZHOVOR Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Grospič (KSČM) | Foto: Tomáš Adamec

„Určitě nefunguje tak, jak říkají představitelé tzv. Demokratického bloku. A rozhodně to není na základě nějaké koaliční dohody,“ zdůrazňuje Grospič. Výsledky dosavadních hlasování podle něj ukazují jen to, nakolik se strany ztotožňují s podanými návrhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Interview Plus se Stanislavem Grospičem

Grospič navíc poukazuje na to, že Fialu volili i někteří komunističtí poslanci, mezi nimi předseda klubu Pavel Kováčik i on sám. „Myslím, že by mělo být poměrné zastoupení ve vedení a orgánech Sněmovny,“ podotýká.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura nebo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nezvolení Fialy označují za demonstraci síly. S tím ale Grospič nesouhlasí. „V minulých volebních obdobích jsem od těchto politických stran zažil větší demonstrace síly, pokud bych použil tato slova,“ připomíná.

O vládě nevyjednáváme

„Byli jsme hnutím ANO osloveni a předložili jsme jim své priority. Další jednání závisí na tom, jak bude vypadat vláda a jaký bude mít program. Nepochybuji o tom, že osloví všechny subjekty ve Sněmovně. Bude na každém, jak na to zareaguje,“ vysvětluje Grospič postoj KSČM k případné podpoře nové vlády.

Komunisté prý stejně jako v minulých volebních obdobích veřejně deklarují, že podpoří zákony, které budou ve shodě s jejich volebním programem a zájmy České republiky. „Čekáme, až ty věci zazní. Zatím jsme na začátku, není předložen žádný návrh zákona,“ dodává.

Doporučí vydání Babiše a Faltýnka?

V pátek ráno se poprvé sešel mandátový a imunitní výbor a rozhodl, že policejní žádostí o vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se bude zabývat v úterý. „Myslím, že žádný z členů nemá zájem na nějakých průtazích. Na druhou stranu je ve výboru plno nováčků a musí se s kauzou detailně seznámit,“ upozorňuje.

Podle jednacího řádu navíc musí přizvat oba dotčené poslance a umožnit jim se k věci vyjádřit. Sám Grospič se již s žádostí seznámil, ohledně jejího obsahu je ale vázán mlčenlivostí. „Pokud v žádosti nebude nic zásadně nového oproti té předchozí, budu konzistentní s minulým rozhodnutím.“ Výbor v srpnu doporučil poslance vydat, jednání je ale neveřejné.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme