Intronizace papeže se zúčastní Schwarzenberg, Zeman nepřijede

Do Vatikánu se sjíždějí první zahraniční hosté na inauguraci papeže Františka. Slavnostního uvedení nového papeže do úřadu se za Česko osobně zúčastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Prezident Miloš Zeman do Říma nepojede, podle jeho mluvčí Hany Burianové ale papeži Františkovi poslal blahopřejný dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František odsloužil svojí první mši v roli papeže | Zdroj: Reuters

„Přeje nově zvolenému papeži do zodpovědného poslání hodně zdraví, duševní i fyzické síly. A mimo jiné pozval nového papeže na oslavy 1150. výročí věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na velkou Moravu,“ říká Burianová.

Papež František se jako hlava státu Vatikán postupně ujímá kromě náboženských také státnických povinností. Na zítřejší intronizaci se už do Říma sjíždějí první zahraniční hosté. Mezi prvními přijela argentinská prezidentka Cristina Fernándezová-Kirchnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příjezd státníků na inauguraci papeže Františka sleduje ve Vatikánu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Ostatním krajanům ale papež František vzkázal, aby zůstali raději doma, peníze za letenky a předražené římské hotely mají podle jeho slov věnovat na chudé. Takové doporučení odpovídá jeho prvním slovům ve funkci, kdy řekl, že církev by měla být chudá a pro chudé. Někteří Argentinci přesto do Říma přijeli.

„Jsem velmi rád, protože už bylo načase, aby Latinská Amerika měla papeže. Pokud vím, je to velmi skromný člověk, který má blízko k lidem. Když ho vidím, připadá mi, že to můj kamarád,“ říká jeden z nich.

Ve Vatikánu je už od neděle americký viceprezident Joe Bidden, který také jednal s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem.

Celkem přijede víc než 80 prezidentů, králů a ministrů ze zemí západního křesťanství. Bezpečnostní složky na obou římských letištích jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Mezi hosty by se měla objevit také předseda Evropské komise José Manuel Barroso či německá kancléřka Angela Merkelová.

I ona má ve Vatikánu ještě další program. Setká se s italskými vládními představiteli, kteří jsou liknaví v přijímání úsporných opatření, jež Itálie nezbytně potřebuje.

Martin Dorazín, Jana Zemanová, Tereza Jelínková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme