Vnitro rok tvořilo pro ministry návod k zeštíhlení státu. Blažkův úřad si přesto zadal analýzu za milion

Ministerstvo spravedlnosti si zaplatilo externí analýzu, jak zeštíhlit úřad, za více než milion korun, zjistil server iROZHLAS.cz. Metodiku pro všechny resorty přitom rok připravovali úředníci na ministerstvu vnitra a podle slibů by ji ministři měli co nejdříve dostat do rukou. Podle úřadu ministra Pavla Blažka (ODS) v tom ale není rozpor. „Vše plně zapadá do prováděné revize státních agend,“ tvrdil jeho mluvčí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Poslední kapka Pavla Blažka

Demonstrace Poslední kapka Pavla Blažka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zhodnocení toho, jak je na tom úřad z hlediska výkonu, si vedení ministerstva spravedlnosti zadalo v únoru letošního roku, jak vyplývá z registru smluv. A vypracovala ho za více než 1,1 milionu korun poradenská společnost Ernst & Young.

Zeštíhlení státu do konce roku? Ve Strakovce už leží návod, ministři ho nemají, úspora je nejasná

Číst článek

„Výstupy z analýzy mohou být základním podkladem, který může sloužit k úpravě slabých míst ve zkoumaných agendách,“ popsal mluvčí resortu Vladimír Řepka, proč si úřad analýzu zadal.

Využít by ji zaměstnanci podle něj mohli také k mapování toho, jak úřad funguje, a k „vyladění různých procesů“. Ale také k digitalizaci nebo vylepšení organizační struktury.

‚Všechno to zapadá‘

Zadání analýzy vzbuzuje otázky především proto, že Blažek i jeho podřízení by měli metodiku, jak na revizi fungování celého úřadu, dostat zdarma. A to od ministerstva vnitra, které na dokumentu pracovalo rok. Server iROZHLAS.cz to blíže popsal ZDE.

Fialův kabinet si tzv. inventuru státu vytknul ve svém programovém prohlášení. Nejdříve měla být hotova do konce roku 2022, pak termín ministři posunuli až na konec roku 2023.

Připravit jasný návod na to, jak vyhodnotit fungování jednotlivých úřadů, vylepšit jejich činnost, případně některou z jejích částí i zrušit, má za úkol ministerstvo vnitra vedené Vítem Rakušanem (STAN).

„Na základě inventury všech agend státu do konce roku 2023 představíme konkrétní plány na snížení počtu úřednických míst. Zbytečné úřední úkony zrušíme a potřebné služby zefektivníme.“

Aktualizované Programové prohlášení vlády

Blažek a jeho podřízení na to ale nechtěli spoléhat a nechali si fungování ministerstva spravedlnosti zhodnotit externě. Podle mluvčího Řepky to ale není v žádném rozporu s tím, co připravili úředníci na vnitru. „To vše plně zapadá do prováděné revize státních agend,“ ubezpečil.

Co přesně měli analytici společnosti Ernst & Young za úkol udělat? „Popis a zhodnocení současného stavu zajištění/provádění dále specifikovaných agend, které resort justice vykonává, respektive by z pohledu právních předpisů vykonávat měl a navazující doporučení pro optimalizaci jejich výkonu,“ stojí v příloze smlouvy.

Vedení ministerstva má její výsledky na stole od poloviny letošního září. Co konkrétně se v dokumentu píše, mluvčí Řepka popsal jen velmi obecně.

„Z mapování vybraných agend vyplývá, že ministerstvo analyzované agendy vykonává v souladu s právními předpisy a zároveň nebyly identifikovány chybějící činnosti,“ uvedl.

Činnosti úřadu, jako je například trestní agenda, exekuce, insolvence, opatrovnická agenda, správa soudnictví a státního zastupitelství nebo boj s korupcí, je prý podle výsledků analýzy „v mnoha případech založena na fungující spolupráci mezi jednotlivými útvary případně externími subjekty“.

Mapování, hodnocení, pilotní testování. Jak se chystá slibovaná dieta státu v režii Fialova kabinetu?

Číst článek

Autoři analýzy ze společnosti Ernst & Young se k jejímu obsahu nevyjádřili. „Společnost je vázána smluvní mlčenlivostí ve věci uzavřených smluv a realizovaných projektů pro klienty, proto se k zaslaným otázkám nemůžeme vyjádřit a jakkoliv je komentovat,“ uvedla pouze její mluvčí Tereza Švarcová.

Inventura státu

Metodiku z dílny ministerstva vnitra by měli mít jednotliví ministři v ruce v nejbližších dnech. V půlce října ji projednávali pracovníci Úřadu vlády, jako materiál přímo na jednání vládního kabinetu ale dokument nešel, řešila ho pouze tamní pracovní skupina. Není tedy jasné, jak se na něj členové vlády dívají.

Dokument by přitom měl být stěžejní v plnění slibu, že do konce roku 2023 bude inventura státu hotová a budou jasné konkrétní kroky, které povedou k jeho zeštíhlení a zefektivnění.

Už teď je přitom jasné, že plánovaná „reforma“ současné vládě nejde od ruky tak, jak si původně myslela. Rakušan původně avizoval, že ministrům metodiku předloží po prázdninách někdy v září. Dosud k tomu ale nedošlo.

Fiala je ale stále připraven svůj slib dodržet. „Konkrétní výstupy ve formě návrhů či doporučení na základě vámi zmiňované analýzy ve formě doporučení konkrétních kroků pro vládu a jednotlivé resorty budou hotové do konce letošního roku,“ vzkázal ústy svého mluvčího Václava Smolky v půlce října.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme