Irácký prezident zahájil návštěvu ČR setkáním s Václavem Klausem

Říjnové referendum o přijetí irácké ústavy bude úspěšné - prohlásil v pondělí v Praze irácký prezident Džalal Talabání. Setkáním s prezidentem Václavem Klausem zahájil třídenní návštěvu České republiky, při které chce jednat především o ekonomické, vojenské, politické a kulturní spolupráci. Podle Klause je ČR připravena maximálně rozvíjet vztahy s Irákem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Džalal Talabání | Foto: AFP

Džalal Talabání není v Praze poprvé. Metropoli Česka navštívil už několikrát jako opoziční politik - nyní ale premiérově ve funkci prezidenta. Jak po setkání uvedl jeho český kolega Václav Klaus, dveře k vzájemné spolupráci jsou otevřené:

"Česká republika je připravena maximálně rozvíjet naše politické kontakty a styky, naše ekonomické vztahy, naše vztahy ve vojenské oblasti, kulturní, jakékoli další."

Zlepšení ekonomického postavení Iráčanů ale zatím stále brání velmi špatné bezpečnostní poměry v zemi, kde každý den umírají při atentátech ozbrojenců desítky lidí. Prezident Talabání si slibuje uklidnění situace od přijetí ústavy, kterou budou Iráčané v referendu schvalovat v polovině tohoto měsíce.

Všelidové hlasování bude podle Talabáního úspěšné, a to i přes to, že sunnité, kteří tvoří jednu za tří hlavních náboženských a etnických skupin, text ústavy odmítají. Pravdou je, že i přes špatnou bezpečnostní situaci se podnikatelské aktivity mezi Českou republikou a Íránem po válce rozvíjejí. Zatímco v roce 2003 dosáhla vzájemná obchodní výměna hodnoty 130 milionů korun, loni to už bylo 530 milionů.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme