Irácký prezident zahájil návštěvu ČR setkáním s Václavem Klausem

Říjnové referendum o přijetí irácké ústavy bude úspěšné - prohlásil v pondělí v Praze irácký prezident Džalal Talabání. Setkáním s prezidentem Václavem Klausem zahájil třídenní návštěvu České republiky, při které chce jednat především o ekonomické, vojenské, politické a kulturní spolupráci. Podle Klause je ČR připravena maximálně rozvíjet vztahy s Irákem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Džalal Talabání | Foto: AFP

Džalal Talabání není v Praze poprvé. Metropoli Česka navštívil už několikrát jako opoziční politik - nyní ale premiérově ve funkci prezidenta. Jak po setkání uvedl jeho český kolega Václav Klaus, dveře k vzájemné spolupráci jsou otevřené:

"Česká republika je připravena maximálně rozvíjet naše politické kontakty a styky, naše ekonomické vztahy, naše vztahy ve vojenské oblasti, kulturní, jakékoli další."

Zlepšení ekonomického postavení Iráčanů ale zatím stále brání velmi špatné bezpečnostní poměry v zemi, kde každý den umírají při atentátech ozbrojenců desítky lidí. Prezident Talabání si slibuje uklidnění situace od přijetí ústavy, kterou budou Iráčané v referendu schvalovat v polovině tohoto měsíce.

Všelidové hlasování bude podle Talabáního úspěšné, a to i přes to, že sunnité, kteří tvoří jednu za tří hlavních náboženských a etnických skupin, text ústavy odmítají. Pravdou je, že i přes špatnou bezpečnostní situaci se podnikatelské aktivity mezi Českou republikou a Íránem po válce rozvíjejí. Zatímco v roce 2003 dosáhla vzájemná obchodní výměna hodnoty 130 milionů korun, loni to už bylo 530 milionů.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme