Iráčtí uprchlíci se z Německa do ČR vrátí zřejmě v pondělí. Čeká je detence

Iráčtí křesťanští uprchlíci se do Česka vrátí zřejmě v pondělí, uvedla to cizinecká policie. Iráčané původně pobývali v Okrouhlíku u Jihlavy, odmítli však azyl v České republice a zamířili do Německa. Na cestě je v noci na dnešek zadrželi němečtí policisté. Česká cizinecká policie uvedla, že její snahou bude skupinu po převzetí z Německa v co nejkratším termínu přepravit do země původu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do prostoru bývalého hraničního přechodu s Německem v Petrovicích na Ústecku, kde má údajně dojít k předání uprchlíků zpět do ČR

Pohled do prostoru bývalého hraničního přechodu s Německem v Petrovicích na Ústecku, kde má údajně dojít k předání uprchlíků zpět do ČR | Zdroj: ČTK

Původně cizinecká policie mluvila o tom, že pětadvacetičlennou skupinu zadržených migrantů převezme, ale že Iráčané nebudou omezení na osobní svobodě. To už neplatí.

„Vzhledem k novým okolnostem, které se v průběhu dnešního dopoledne dozvěděla česká policie od německých kolegů, dochází na straně české policie k přehodnocení dosavadního postupu,“ popsala v tiskové zprávě mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem iráckých uprchlíků, kteří v ČR odmítli azyl a zamířili do Německa, okomentoval Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci

Čeští policisté pětadvacetičlennou skupinu převezmou a umístí do detenčního zařízení. K předání by mělo dojít zřejmě zítra. V detenci by uprchlíci neměli být déle než 48 hodin.

„Výjezdní příkaz bude zneplatněn a snahou policie bude tyto osoby v co nejkratším termínu přepravit do země původu,“ doplnila Rendlová.

Na základě příkazu měli Iráčané opustit ČR, ale také díky němu mohli v ČR několik dní legálně pobývat a připravovat se k odjezdu.

Podle Jana Schrotha z Mezinárodní organizace pro migraci je možné uprchlíky teoreticky vrátit do země původu, záleží však, kam by to bylo.

„Je pravda, že do Iráku nejenom Česká republika, ale i další vyspělé státy migranty momentálně vrací – jak na té dobrovolné bázi, tak na té nedobrovolné – ale vždy musí jít úplně jistě do oblasti, kde jim nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedl Schroth v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

'Klepeta jsem na rukách ještě neměl,' líčil řidič zadržený s migranty v Německu

Číst článek

„Pokud by se stejně jako spousta jiných lidí ze zemí, kde jsou válečné konflikty, dostali do situace, že se v podstatě nemohou vrátit, tak tam potom připadá v úvahu takzvaný pobytový titul strpění. To je něco, že ti lidé nemají nárok na azyl, nedostanou azyl, ale nemohou být také vráceni,“ řekl Schroth.

ČTK uvedla, že skupina přicestovala do ČR z Libanonu, kde její členové po perzekuci v Iráku získali statut mezinárodních uprchlíků. Disponují prý jen iráckými pasy.

Dvacet pět křesťanských uprchlíků z Iráku bylo v Česku ubytovaných díky nadačnímu fondu Generace 21. Žili v obci Okrouhlík u Jihlavy, odmítli však azyl a dostali proto příkaz, aby během několika dnů opustili Českou republiku. V sobotu se skupina vydala do Německa. U soukromé firmy si Iráčané objednali autobus, s nímž chtěli dojet do Essenu. Jejich cesta však skončila krátce za hranicí – na dálnici A17 z Ústí nad Labem do Drážďan 25 Iráčanů a dva české řidiče zadržela německá policie. Řidiči odjeli v neděli večer sami zpět do Česka.

Možná je však i varianta, že by Iráčané znovu požádali o azyl v Česku. V rozhovoru pro TV Nova to připustil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Je otázkou, co oni sami budou chtít. Jestli budou znovu žádat o azyl na území České republiky, anebo se rozhodnou vrátit do Iráku. Pokud se rozhodnou vrátit do Iráku, bude to s nějakou asistovanou pomocí České republiky,“ nastínil Chovanec.

Ten také řekl, že Německo zřejmě nebylo cílovou zemí migrantů, ale že měli namířeno do nějaké jiné evropské země.

Křesťanští uprchlíci z Iráku byli v Česku ubytovaní díky nadačnímu fondu Generace 21.

Podle mluvčího fondu Martina Frýdla začali migranti jednat na vlastní pěst a organizace s nimi nyní není v kontaktu. Frýdl si myslí, že skupinu k odchodu někdo třetí přesvědčil, napsal dopis na ministerstvo vnitra o odmítnutí azylu a objednal i autobus do Německa.

Odchod skupiny podle něj ztíží situaci dalších desítek uprchlíků, kteří jsou v rámci programu Generace 21 v Česku a chtějí zůstat, a prakticky znemožní příjezd dalších lidí z původně plánovaných 153.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme