Irák má stále zájem o letouny L-159, tlačí ale na kratší termíny dodávek

Irák má stále zájem o české letouny L-159. Po jednání s premiérem Petrem Nečasem v Praze to potvrdil irácký ministr obrany Saadún Dulajmí. Vadí mu ale dlouhá doba doručení, jednání tak budou pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký ministr obrany Saadún Dulajmí se svým českým protějškem Alexandrem Vondrou | Zdroj: ČTK

„Bavili jsme se o cvičném letounu L-159. Skutečně máme velký zájem o tyto stroje,“ ujistil českou stranu irácký ministr.

„Ale jak jsme zjistili, tak doba na přípravu těch letounů je dlouhá. Přejeme si, aby byla co nejkratší, abychom je brzy obdrželi. Navštívíme Aero Vodochody, budeme se bavit o možnostech a budeme apelovat na Aero Vodochody, aby zhotovili letouny co nejdříve,“ dodal Dulajmí.

Český ministr obrany Alexander Vondra později před novináři uvedl, že stále je ve hře i odprodej zakonzervovaných strojů v hangárech Aera Vodochody. Podle ministra ale Irák spíše preferuje výrobu nových strojů.

„My to velmi podporujeme, protože to je samozřejmě zárukou dlouhodobé spolupráce. Irák má zájem na tom, aby první letadla byla dodána co nejdříve, a tady je myslím příležitost i využít aspoň část nepoužitých letadel, která jsou ve vlastnictví ministerstva obrany,“ řekl Vondra.

Dvacet nepotřebných bitevníků L-159 se armáda už řadu let neúspěšně snaží prodat. O podmínkách obchodu jedná v Iráku výrobce letadel Aero Vodochody s podporou české vlády, má ale konkurenci v podobě britského letadla Hawk. Korejci zase nabízejí nadzvukový cvičný stroj ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockheed Martin.

Nikola Bojčev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme