Íránec Zadeh obvinil policii, státní zastupitelství a soudy z manipulace s důkazy

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahra Abdullah Zadeh tvrdí, že policie, státní zastupitelství a soudy při vyšetřování jeho kauzy postupují nezákonně. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci, kterou svolal den před zahájením soudního procesu. Spolu s dalšími čtrnácti lidmi je Zadeh obžalovaný z daňových úniků se škodou dvě a půl miliardy korun. Policie a justice podle něj účelově manipulují s důkazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shahram Abdullah Zadeh uspořádal v brněnském hotelu Barceló tiskovou konferenci

Shahram Abdullah Zadeh uspořádal v brněnském hotelu Barceló tiskovou konferenci | Zdroj: ČTK

Podle spisu Zadeh organizoval skupinu lidí, kteří prostřednictvím různých obchodních společností v letech 2012 a 2013 přivezli do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránec Zadeh obvinil polici a justici z nezákonného postupu v jeho případu. Tiskovou konferenci sledovala Vlasta Gajdošíková

Pomocí falešných daňových přiznání skupina údajně šidila stát na daních. Zadehovi za to hrozí až 13 let vězení. Obžaloba se ale zatím u soudu nečetla, státní zástupce by ji měl přednést zítra.

Íránec tvrdí, že už samotné jeho obvinění je vykonstruované. Usnesení o zahájení trestního stíhání je prý vágní, protože se se opírá o výslechy blíže neurčených osob. Ze spisu se podle něj ztrácejí desítky šanonů a konkrétní důkazy, které svědčí v Zadehův prospěch.

Jeho advokáti také upozorňují na údajné prodlevy při vyřizování žádostí o propuštění na kauci. Úřední záznamy, které měly sloužit jako důkaz pro jeho setrvání ve vazbě, prý posléze ze spisu zmizely. To všechno podle Zadeha svědčí o tom, že se policie, státní zastupitelství a soudy chovají jako organizovaná zločinecká skupina.

Shahram Abdullah Zadeh uspořádal v brněnském hotelu Barceló tiskovou konferenci | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Už minulý týden podal Zadeh trestní oznámení na státního zástupce Jiřího Kadlece v souvislosti s údajným nezákonným zadržením tentýž den, kdy byl po dvou letech propuštěn z vazby na rekordní kauci 150 milionů korun.

V tom trestním oznámení poukazuje také na údajné zneužití pravomoci ze strany státního zástupce Aleše Sosíka a soudce Krajského soudu v Brně Aleše Novotného, který jeho kauzu projednává.

Státní zastupitelství ani soud se k nařčením nechtějí vyjadřovat

Krajské státní zastupitelství v Brně se k tomuto nařčení nechce vyjadřovat a totéž vzkázal prostřednictvím své mluvčí Simony Tesařové i Krajský soud v Brně.

„S ohledem na probíhající trestní řízení, nezávislost a nestrannost soudu a důvěru v jeho rozhodování se k věci nebudeme vyjadřovat. Dále můžu uvést, že hlavní líčení ještě nebylo ani započato, obžaloba nebyla přečtena, nebyly ani prováděny důkazy,“ řekla Tesařová.

Argumenty obhajoby Zadehovi advokáti z taktických důvodů tají.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme