Horká brambora ve středu Evropy. Česko se otepluje skoro dvakrát rychleji, než činí světový průměr

Od roku 1961 se světová teplota zvýšila o 1,2 °C, ale oblasti se oteplují různě rychle. V České republice vzrostla průměrná roční teplota za šedesát let o dva stupně.

Data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecně platí, že pevnina se otepluje přibližně dvakrát rychleji než oceány a severní polokoule se otepluje rychleji než ta jižní.

Česká republika má v tomto směru několik nevýhod – je daleko od oceánu, leží uprostřed kontinentu a navíc uprostřed Evropy, která je jedním z tzv. hotspotů, tedy míst, kde jsou projevy klimatické změny výraznější.

Oteplení je navíc různé v různých obdobích roku, například oteplení Severního ledového oceánu v zimních měsících přesahuje šest stupňů Celsia. Odlišnosti v růstu průměrných teplot v průběhu roku platí i pro Česko.

Roční průměrná teplota v rámci České republiky také závisí na konkrétním regionu. Na jižní Moravě je vyšší průměrná teplota než v Krkonoších.

Jak se teploty za posledních šedesát let změnily v jednotlivých částech republiky, se můžete podívat v této interaktivní mapě.

Pokud jde o globální měření, nejrychleji teplota vzrostla v Severním ledovém oceánu. V nejsevernější části Evropy, v souostroví Země Františka Josefa, se zvýšila průměrná roční teplota o 5,2 stupně Celsia.

V rámci klimatické změny dochází i k ochlazování. Nejvíce, o 1,5 stupně Celsia se ochladilo Weddellovo moře v Jižním oceánu. Celkově se ale Antarktida jako kontinent mírně otepluje.

Změny teplot jsou způsobeny zejména činností člověka – produkcí skleníkových plynů, intenzivním odlesňováním a chovem hospodářských zvířat.

Data z jednotlivých měřících stanic si můžete prohlížet v aplikaci NASA.

Souvislosti i metodiku výpočtů najdete v článku projektu Fakta o klimatu.

Klára Filipová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme