Irsko vydá členy takzvaného Berdychova gangu

Údajní nebezpeční členové takzvaného Berdychova gangu Tomáš Půta a Maroš Šulej mohou být vydáni do Česka. V Dublinu o tom rozhodl irský Nejvyšší soud, který tak potvrdil verdikt prvoinstančního soudu z loňského roku. Oba muže zadržela irská policie na základě eurozatykače v srpnu 2006 - od té doby jsou v tamní vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudcovské kladívko | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Podrobnosti k předání obviněných do Česka popsala Radiožurnálu mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová: "Začíná běžet desetidenní lhůta, ve které budou čeští občané předání našim úřadům. Oba budou předáni k trestnímu řízení středočeskému Krajskému soudu, který rozhodne o jejich dalším osudu. Předání bude zajišťovat Policie České republiky, samozřejmě ve spolupráci s Vězeňskou službou."

Půta a Šulej (bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky) jsou stíháni za účast na loupežích. Půta kvůli šesti loupežím, Šulej kvůli třem. Půta má navíc na svědomí trestný čin porušování domovní svobody.

Samotný David Berdych byl odsouzen v první části rozsáhlého procesu, ve kterém bylo potrestáno 11 lidí za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí. Berdych, který si už odpykával sedmiletý trest za vydírání, dostal další trest v délce deviti let za mřížemi. Nejrozsáhlejší případ organizovaného zločinu v naší novodobé historii odhalil spojení lidí z podsvětí s elitními detektivy, kteří naopak měli s tímto organizovaným zločinem bojovat.

Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme