Policie podezírá Slováka z přípravy teroristického útoku. V Praze u něj našla návody na výrobu bomby

Česká policie obvinila za přípravu bombového teroristického útoku mladíka, který se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. S odkazem na policejní spis to napsala páteční Mf Dnes. Obvinění potvrdilo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle deníku mladík, který je původem Slovák a vystupuje pod jménem Abdul Rahman, chodil do pražských mešit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pražské vrchní státní zastupitelství potvrdilo, že dozoruje případ obviněného muže, a to z přípravy trestného činu teroristického útoku a trestného činu podpory a propagace terorismu.

Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, půjde do vězení na šest let

Číst článek

„Z uvedených trestných činů byl obviněn 25letý občan Slovenské republiky, který žije dlouhodobě v Praze. Trestní stíhání obviněného je vedeno vazebně, přičemž do vazby byl vzat rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 5 v prosinci loňského roku,“ uvedl v tiskové zprávě státní zástupce Martin Bílý. Mladíkovi v případě odsouzení hrozí pět až patnáct let vězení.

Muž přijal islám v roce 2015. Podle Mf Dnes chodil oblékaný jako voják a zdravil se zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol oddanosti bojovníků Islámského státu.

Policie u mladíka při domovní prohlídce našla chemikálie, manuály na výrobu bomby a návody, jak ji připevnit na tělo a na automobil. Jeho vysvětlení, že šlo o materiál na výrobu zábavní pyrotechniky k oslavě Nového roku, považují policisté za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

„Bližší informace ke skutkovým okolnostem včetně okolností radikalizace obviněného nelze v této fázi řízení sdělit,“ doplnil ještě státní zástupce Bílý.

Pražský imám

„Je pravda, že policie v součinnosti s dalšími státními orgány koná. Konkrétní detaily já sdělovat nemohu.“

ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro Radiožurnál

Za svého šejcha, tedy vzor v praktikování muslimské víry, označil stíhaný mladík bývalého pražského imáma, kterého policie už dříve obvinila z podpory terorismu, píše Mf Dnes.

Bývalý imám je stíhán na útěku za pomoc svému bratrovi a švagrové, kteří se podle policie účastnili v Sýrii bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy.

Policisté mladíka zatkli loni 16. listopadu a Obvodní soud pro Prahu 5 ho poslal do vazby, napsala Mf Dnes. Stížnost proti stíhání zamítl pražský městský soud i Ústavní soud, který konstatoval, že proti obviněnému svědčí dost důkazů.

hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme