Policie podezírá Slováka z přípravy teroristického útoku. V Praze u něj našla návody na výrobu bomby

Česká policie obvinila za přípravu bombového teroristického útoku mladíka, který se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. S odkazem na policejní spis to napsala páteční Mf Dnes. Obvinění potvrdilo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle deníku mladík, který je původem Slovák a vystupuje pod jménem Abdul Rahman, chodil do pražských mešit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pražské vrchní státní zastupitelství potvrdilo, že dozoruje případ obviněného muže, a to z přípravy trestného činu teroristického útoku a trestného činu podpory a propagace terorismu.

Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, půjde do vězení na šest let

Číst článek

„Z uvedených trestných činů byl obviněn 25letý občan Slovenské republiky, který žije dlouhodobě v Praze. Trestní stíhání obviněného je vedeno vazebně, přičemž do vazby byl vzat rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 5 v prosinci loňského roku,“ uvedl v tiskové zprávě státní zástupce Martin Bílý. Mladíkovi v případě odsouzení hrozí pět až patnáct let vězení.

Muž přijal islám v roce 2015. Podle Mf Dnes chodil oblékaný jako voják a zdravil se zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol oddanosti bojovníků Islámského státu.

Policie u mladíka při domovní prohlídce našla chemikálie, manuály na výrobu bomby a návody, jak ji připevnit na tělo a na automobil. Jeho vysvětlení, že šlo o materiál na výrobu zábavní pyrotechniky k oslavě Nového roku, považují policisté za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

„Bližší informace ke skutkovým okolnostem včetně okolností radikalizace obviněného nelze v této fázi řízení sdělit,“ doplnil ještě státní zástupce Bílý.

Pražský imám

„Je pravda, že policie v součinnosti s dalšími státními orgány koná. Konkrétní detaily já sdělovat nemohu.“

ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro Radiožurnál

Za svého šejcha, tedy vzor v praktikování muslimské víry, označil stíhaný mladík bývalého pražského imáma, kterého policie už dříve obvinila z podpory terorismu, píše Mf Dnes.

Bývalý imám je stíhán na útěku za pomoc svému bratrovi a švagrové, kteří se podle policie účastnili v Sýrii bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy.

Policisté mladíka zatkli loni 16. listopadu a Obvodní soud pro Prahu 5 ho poslal do vazby, napsala Mf Dnes. Stížnost proti stíhání zamítl pražský městský soud i Ústavní soud, který konstatoval, že proti obviněnému svědčí dost důkazů.

hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme