Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

V Česku sílí projevy islamofobie, míní diplomatičtí zástupci islámských zemí u nás. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce ve svém prohlášení odsoudili nedávné teroristické útoky ve Francii. Ale v této souvislosti poukazují na některé ohlasy, které v Česku vyvolaly pařížské útoky radikálních islamistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islám

Islám | Foto: CC BY-NC-ND 2.0, Edward Musiak

Diplomaté se také ohrazují proti údajně protiislámským vyjádřením šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury.

„Fascinuje mě to, čeho jsme tu svědky 14 dní, že oni si pletou akci a reakci. Kdyby nebyla akce, to znamená dlouhodobé vraždění křesťanů, zotročování a znásilňování, tak přeci není ani reakce – to znamená moje výroky proti radikálnímu islámu,“ reagoval Tomio Okamura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diplomatičtí zástupci muslimských zemí tvrdí, že v Česku roste islamofobie. Debatovali o tom Tomio Okamura a Ivan Gabal

„Do posledního dechu budu bojovat, aby radikální islám v České republice nezakořenil,“ zdůraznil. Podle jeho názoru měli signatáři zaslat obdobnou petici Islámskému státu a islámským radikálům.

„Diplomaté z příslušných arabských a islámských zemí vnímají reakci veřejnosti na narůstající určitou radikálnost části muslimských komunit v západní Evropě a rekrutaci bojovníků v Evropě pro Islámský stát,“ vnímá prohlášení Ivan Gabal, člen Výboru pro bezpečnost PS za KDU-ČSL.

„Z našeho hlediska se mi zdá trošku reakce kolegy Okamury přeexponovaná. Osobně si myslím, že bychom měli více debatovat o tom, co chceme, a ne o tom, co nechceme.“

"Pražská skupina Organizace islámské spolupráce... vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu," uvedla dvacítka diplomatů v prohlášení. ČTK ho poskytlo velvyslanectví Pákistánu, který v současnosti skupině předsedá. Islámští diplomaté v prohlášení odsoudili útoky ve Francii, při nichž tři teroristé zavraždili celkem 17 lidí.
Pramen: ČTK

Vyhodnocování rizik a eliminace extremistů

Gabal za důležité považuje, že je třeba se bránit před skutečnými teroristy. „Nehádal bych se protislámsky, sledoval bych, jak posilovat naše vlastní právní poměry, jak posilovat naše základní hodnotové a ideové kořeny křesťansko-židovské kultury v Evropě.“

Diplomaté zastupující islámské země se ohrazují proti směšování islámu s terorismem. Od terorismu se zřetelně distancují.

Tomio Okamura připomněl, že jeho hnutí navrhuje novelu zákona o církvích, v níž by se k registraci církví vyjadřovaly bezpečnostní složky státu.

U fyzických osob by podle něho měla hodnocení rizik obdobně postihnout novela cizineckého zákona.

Zpravodajské služby budou mít širší pravomoci, novelu schválila vláda

Číst článek

„Měli bychom pracovat dopředu a pozitivně na soudržnosti české společnosti, na podpoře evropské integrity, na její bezpečnostním systému a zajištění. A na eliminaci extremistů,“ zdůraznil Ivan Gabal.

„Ale eliminace extremistů podle mého názoru neznamená eliminaci všech muslimů a lidí, kteří tady žijí a respektují právní prostředí.“

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme