Istanbulská úmluva je ideologický pamflet, říká senátorka. Je to závazek, oponuje zmocněnkyně

Česko patří k zemím, které neratifikovaly Istanbulskou úmluvu. Neprošla přes Senát. Podle kritiků vyslal vzkaz, že toleruje násilí. „Istanbulskou úmluvou se zabývám 10 let a jsem ráda, že proces skončil odmítnutím ratifikace,“ říká nezávislá senátorka Daniela Kovářová. „V Senátu zněla rétorika, která násilí zlehčovala. Mnoho racionálních argumentů proti ratifikaci nezaznělo,“ míní vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát Parlamentu ČR, Daniela Kovářová

„Toto je přesně styl argumentace a politické komunikace, který kvalitní a reálnou debatu vůbec nepřipouští,“ reaguje Šimáčková Laurenčíková na argumenty Kovářové (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jde o boj dvou skupin. Příznivci Istanbulské smlouvy za deset let nepředložili jediný důkaz, jedinou argumentaci, jak by ratifikace pomohla obětem domácího násilí. Naopak to jediné, co opakují, je slepá víra. My věříme, my musíme vyslat signály a přihlásit se ke skupině těch moudrých jiných států,“ říká v diskusi Pro a proti na Českém rozhlase Plus Kovářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ratifikoval by Senát Istanbulskou úmluvu, kdyby se o ní vedla delší a důkladnější celospolečenská diskuse? Diskutují nezávislá senátorka Daniela Kovářová a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková

Skupina odpůrců naopak podle ní používá vědecké metody, analýzu, příklady, srovnání a požaduje data.

„Za celých deset let jsme neslyšeli jediný statistický údaj o zemi, která poté, co ratifikovala, snížila počet obětí domácího násilí nebo násilí na ženách. Je to přesně naopak. V řadě zemí to násilí vzrostlo,“ naznačuje bývalá ministryně spravedlnosti a advokátka.

„Chtěla bych se absolutně vymezit proti té rétorice, která se snaží celé téma zarámovat na absurdní úroveň, že jsou tady jacísi odpůrci a jacísi přátelé Istanbulské úmluvy. To je kontext naprosto nedůstojný a irelevantní,“ reaguje v Pro a proti Šimáčková Laurenčíková.

Podle ní je k dispozici řada poznatků o pozitivním efektu Istanbulské úmluvy. Připomíná například závěry Benátské komise Rady Evropy o tom, že země, které úmluvu ratifikovaly, významně posílily dostupnost služeb pomoci obětem násilí, dětem, ženám, mužům, seniorům, že zlepšily ochranné mechanismy, posílily prevenci násilí ve společnosti.

Koaliční rozkol. Shrnujeme, co si v Senátu myslí o genderu a Istanbulské úmluvě

Číst článek

„Tyto poznatky máme k dispozici a kdo o ně stojí, měl je předložené. Kdo o ně nestojí, může se tvářit, že žádná data neexistují, a celé téma irelevantně shazovat někam, kam to není důstojné a fér,“ zlobí se.

Podle Kovářové ale žádná data neexistují. „Kromě toho, že bylo zřízeno více linek, že vzniklo více neziskovek a že je domácí násilí v zahraničí častěji oznamováno,“ říká.

Převýchova společnosti

„Na rozdíl od paní Laurenčíkové a dalších úředníků, kteří jenom sedí na židli, já se 40 let věnuji v praxi obětem domácího násilí. Založila jsem Unii rodinných advokátů, která sdružuje rodinné advokáty v celé republice, a šest let školíme a přednášíme a pomáháme obětem domácího násilí,“ zdůrazňuje senátorka a advokátka.

Genderově podmíněné násilí v České republice chceme, vzkázali senátoři

Číst článek

Zákony v Česku jsou podle ní dobré, stačí je jenom uplatňovat. „To, po čem voláme úplně všichni, je, aby si vláda řekla: potřebujeme peníze a to bude naše priorita. Že si vláda nic takového neříká a priority má všechny možné jiné, je úplně jiná debata.“

„Ale chybí nám finanční podpora a chybí nám odborníci. Na nic z toho Istanbulskou úmluvu nepotřebujeme. Nepotřebujeme to, co v úmluvě je, totiž převýchovu společnosti. Istanbulská úmluva je ideologický pamflet, který obětem ve skutečnosti vůbec nepomůže,“ opakuje.

„Toto je přesně styl argumentace a politické komunikace, který kvalitní a reálnou debatu vůbec nepřipouští,“ reaguje Šimáčková Laurenčíková.

Hraba: Pomoci obětem násilí stát musí, Istanbulská úmluva ale používá gumovou definici genderu

Číst článek

Připomíná, že sama řadu let pracovala s oběťmi domácího sexualizovaného násilí a ví, jak fatální nedostatek služeb pro tyto traumatizované osoby v českém systému je.

„A chtěla bych poukázat na to, že úmluva je nějakým závazkem, že všechny tyto oblasti, tedy nedostupné služby pro oběti, nedostatečné kapacity programu pro původce násilí, také třeba neexistující prevenci násilí, o které by se třeba mladí lidé učili ve školách, budeme rozvíjet a posilovat. Je to vlastně určitý závazek, že toto téma bude mít stabilní, dlouhodobou politickou pozornost, že bude prioritou,“ konstatuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Poslechněte si celou debatu Pro a proti Českého rozhlasu Plus ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.

Karolína Koubová, kbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme