Ištvan podal kárnou žalobu na státního zástupce z kauzy Zadeh. Z případu ho stáhl

Michal Galát, donedávna dozorující státní zástupce jedné z kauz týkající se podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, čelí kárné žalobě. Podal ji jeho nadřízený, olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Důvody svého kroku šéf olomouckých žalobců odmítl komentovat. Galát byl ale z kauzy stažen. Případ je druhou větví rozsáhlého vyšetřování kolem Zadeha, týká se ovlivňování svědků.

Exkluzivně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Ištvan | Foto: Filip Jandourek

"Nejvyšší správní soud eviduje kárnou žalobu, ve které je navrhovatelem vrchní státní zástupce v Olomouci a kárně obviněným doktor Galát. Tato kárná žaloba přišla na Nejvyšší správní soud 3. srpna letošního roku," potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Policie pochybila v případu podnikatele Zadeha, odposlouchávala jeho hovory s obhájci

Číst článek

Sám Ivo Ištvan svůj krok nechtěl blíže rozebírat. "K případnému řízení se nevyjadřuji, protože je neveřejné a dokud o věci nerozhodují příslušné orgány, tak ho nelze komentovat," uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Z případu byl stažen

Jak ale potvrdil jeho náměstek Pavel Komár, z kauzy Zadeha týkající se údajného ovlivňování svědků, byl již Galát před několika týdny stažen. "Opatřením ředitele odboru došlo ke změně dozorového státního zástupce," uvedl.

Kauzy Peršana Zadeha

Peršanovi s českým občanstvím a jeho čtrnácti společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda podle policie činí 2,5 miliardy korun.

Loni v prosinci policie Zadeha obvinila podruhé. Z cely podle ní pomocí prostředníků nabízel statisíce svědkům ve své daňové kauze, aby měnili výpovědi v jeho prospěch. Údajně také plánovali křivé obvinění policistů. V této větvi policisté stíhají celkem šest lidí, kromě Zadeha ještě dva advokáty a policistu.

Do kauz zasáhla Unie obhájců, která podala trestní oznámení kvůli tomu, že policisté odposlouchávali porady Zadeha s advokáty. Jejich konverzaci následně založili do spisu a měli tak přehled o taktice obhajoby. Nejvyšší státní zástupce již konstatoval, že policie v tomto případě pochybila.

Galát věc komentovat nechtěl: "Nezlobte se, ale já se po telefonu k té trestní věci nevyjadřuji. Pokud chcete nějaké informace, obraťte se na vedení VSZ Olomouc, popřípadě na naše webové stránky. Pokud bych chtěl veřejnosti něco sdělit, informoval bych ji, ale takto na dotazy neodpovídám."

Případ Zadeh se dostal již na parlamentní půdu, sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů se zabývá závažným pochybením: poukazuje na to, že dozorující státní zástupce podával v březnu návrh na prodloužení vazby Zadeha, přičemž jedna z příloh obsahuje přepisy odposlechů mezi Zadehem a jeho advokátkou. A to trestní řád zakazuje.

Pelikán: Zákon byl porušen

V únoru kvůli tomu podala trestní oznámení Unie obhájců, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) prostudoval spis k případu a před komisí konstatoval, že došlo k porušení zákona. Podle šéfa komise Daniela Korteho (TOP 09) Pelikán zároveň slíbil, že pokud v případu nedojde k jasné reakci, bude konat sám a podá například stížnost pro porušení zákona či kárnou žalobu. Komise chce vyslechnout také Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. 

Jestli se nová kárná žaloba týká právě založení přepisů odposlechů mezi Zadehem a jeho advokátkou do spisu, není jisté. Podle informací serveru iROZHLAS.cz došlo v kauze i k dalším pochybením. 

Advokátka: Jen kosmetická změna

Podle Zadehovy obhájkyně Aleny Kojzarové však vyřazení Galáta představuje pouze kosmetickou změnu. "Nijak neřeší podjatost celého Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které mělo několik měsíců k dispozici odposlechy porad s klienta s obhájci a tyto využili v rámci trestního řízení," napsala advokátka.

Zadeh se před soudem zpovídá z údajných miliardových daňových úniků, loni v prosinci ho policie obvinila podruhé a soud ho poslal do vazby. Podle vyšetřovatelů se jeho lidé snažili ovlivnit svědky, aby v daňové kauze vypovídali v podnikatelův prospěch.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme