Ištvan: Ve zprávě k reorganizaci chybí zásadní údaje, každý si ji může vykládat, jak chce

Ve zprávě sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie chybí zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu to ve čtvrtek uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Zpráva je tak podle něj 'sterilní' a každý si ji může vykládat, jak chce. Komise se také podle něj snažila očernit státní zástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Ištvan | Foto: Filip Jandourek

„Překvapilo mě, že nejpodstatnější faktická zjištění se sestávají na pěti stranách. Pokud jsme slyšeli, že komise shromáždila 4000 stran textu, výpovědí, důkazů, pak to, co je ve zprávě uvedeno, je jen malinká výseč toho, co jsem očekával, že ve zprávě bude," řekl k závěrečné zprávě komise Ištvan.

Cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, rozhodla komise. Šaškárna, zkritizoval ji Babiš

Číst článek

Státní zástupci a policisté podle něj musí vždy ve zprávách z vyšetřování uvádět, co svědci řekli či neřekli, jaké důkazy byly předloženy nebo co který důkaz prokazuje. „Tady vůbec nezjistíte, co jednotliví svědci povídali, co bylo obsahem listinných důkazů. Čili na základě těchto informací si tu zprávu potom může vykládat každý, jak chce," uvedl.

Komise podle Ištvana naopak věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. „Skoro bych řekl, že více než samotné policejní reorganizaci. Pan předseda komise (Pavel) Blažek činnost státního zastupitelství, když ještě ani nebyly provedeny všechny důkazy, hodnotil stále jako nezákonnou. My jsme namítali, že takový postoj zavání podjatostí a řada z těchto údajných nezákonností byla vyvrácena," prohlásil Ištván.

Sněmovna vyzvala Babiše k omluvě za výrok o 'prasárně' a vládu k zásahu na Vrchním státním zastupitelství

Číst článek

„Působí to, jako kdyby tady byla snaha najít za každou cenu v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné," dodal Ištvan s tím, že komise ve své zprávě neuvedla k činnosti státních zástupců nic nového.

Ve své závěrečné zprávě oznámila sněmovní vyšetřovací komise po více než půlročním vyšetřování, že cílem loňské reorganizace policie nebylo, odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů či zabránit vyšetřování kauz.

Jan Pokorný, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme