Počet IT odborníků v Česku roste, většina z nich jsou však muži. Česko patří v rámci EU k podprůměru

Počet IT odborníků v českých firmách se za posledních 10 let zdvojnásobil. Podle Českého statistického úřadu je loni zaměstnávala až pětina podniků. Většinou jde ale pořád o muže, což potvrzují i čísla projektu Evropa v datech. Česko má totiž podle statistik jeden z nejnižších podílů vysokoškolských studentek informačních technologií v celé Evropské unii.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programování (ilustrační foto)

Cisco, jedna z největších IT firem světa, v Česku zaměstnává desítky žen. A jejich počet chce do budoucna navýšit | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Dobrý den, vítejte v kavárně U Petříka. Co můžu nabídnout?“ To není v kavárně, ale v učebně Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, kde se studenti učí programovat roboty. Každý má na starosti jiný úkol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zuzany Švejdové o „ajťačkách“

„Tady student řeší problém komunikace s robotem lidskou řečí. Programuje něco, čemu se dneska moderně říká chatbot, což je počítačový program, který s vámi hovoří. S nimi se můžeme setkat na webových stránkách, kde píšeme dotazy a ta stránka nám odpovídá. My to aplikujeme na roboty,“ vysvětluje Radiožurnálu vyučující Miroslav Skrbek.

Jinde studenti učí roboty hrát fotbal. „Vlastně teďka to spočívá v rozpoznávání míčů a branek,“ říká jeden ze studentů. A právě studenti v místnosti převažují, programuje tu jen jediná dívka. Na celé fakultě informačních technologií je aktuálně 14 procent studentek. Jednou z nich je i Alena Brožová, která je v prvním ročníku.

„Zatím studuju obor informatika. Přišlo mi to jako výzva a ten obor je celkově takový zajímavý a rozvíjí se. My si vlastně obor volíme až ve druhým ročníku. Přemýšlela jsem trochu o grafice. Přijde mi to takový tvořivý a táhne mě to k tomu nejvíc,“ říká Alena.

Její algoritmus umožnil zachytit černou díru. Skromná vědkyně se přes noc stala hvězdou

Číst článek

5x víc mužů

Alena je v Česku skoro výjimkou. Podle statistik ministerstva školství totiž loni studovalo informatiku na vysokých školách zhruba 2600 dívek, zatímco mužů bylo skoro pětkrát víc.

„Česko se v tomhle ohledu pohybuje pod evropským průměrem. Nejvyšší podíl žen v ICT oborech mají vysoké školy v Řecku, konkrétně je to téměř 35 procent žen. Významný podíl žen v ICT má například i Bulharsko,“ říká Radiožurnálu Adéla Denková z projektu Evropa v datech.

Nalákat dívky do těchto oborů se proto snaží i samotné podniky. Třeba jedna z největších IT firem světa, společnost Cisco, dnes v Česku zaměstnává desítky žen. A jejich počet chce do budoucna navýšit.

Nezaměstnaný IT expert? Podezřelý. Po absolventech informatických oborů je velká poptávka

Číst článek

‚IT nikdo neuteče‘

„Dneska vlastně jedinou cestou, jak získat IT odborníky, je si je vychovat. A Cisco má s tímto zkušenost v podobě našeho vzdělávacího programu. Jenom v Čechách máme zhruba 80 akademií a ročně jimi projde 7000 studentů a jsou to pochopitelně i dívky,“ říká generální ředitel společnosti Michal Stachník.

Společnost se navíc každoročně zapojuje do celosvětového projektu „Girls in ICT“, který vznikl z iniciativy OSN. Cílem je představit obor jako atraktivní povolání nejen pro muže, ale taky pro ženy, dodává Michal Stachník.

„Ono i ve studii, kterou dělala Evropská komise, se říká, že v budoucnu 9 z 10 zaměstnání bude vyžadovat digitální znalosti. Takže z mého pohledu nikdo IT neuteče,“ říká Stachník.

IT odborníci jsou navíc na trhu práce hodně žádaní a tomu odpovídají i jejich mzdy. Třeba systémový analytik si měsíčně přijde v průměru na 68 tisíc korun hrubého. A pokud pracuje v Praze, tak je to ještě o osm tisíc víc.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme