Itálie požádala státy EU, aby pomohly se 450 migranty. ‚Žádné nepřijmeme,‘ reagoval Babiš

Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Premiér Andrej Babiš (ANO) tak v neděli reagoval na aktuální italskou žádosti o pomoc s uprchlíky. Předseda vlády trvá na tom, že přijímání migrantů se má řídit principem dobrovolnosti. O pomoc při rozdělení 450 lidí, kteří uvízli na moři, požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte.

Aktualizováno Řím/Praha (Aktualizováno: 21:00 15. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

„Dosáhli jsme toho, že nebudou kvóty, a že ty relokace jsou dobrovolné, takže tím, že je to dobrovolné, já skutečně nevidím důvod, aby na tom Česká republika participovala. Je to cesta špatným směrem,“ řekl premiér Radiožurnálu.

„Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ uvedl Babiš. „Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme,“ dodal.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže.

Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Na jeho žádost zatím reagovaly Malta, Francie a Německo, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech.

Po telefonátu s prezidentem nechal italský premiér vylodit uprchlíky. Salvini reagoval s ‚lítostí a ohromením‘

Číst článek

Babiš řekl, že kopii dopisu, který Conte adresoval předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi, dostali představitelé všech členských států.

I Německo se bude podílet na převzetí části migrantů zachráněných v sobotu z rybářské lodi. Německo a Itálie se dohodly, že s ohledem na současná jednání o intenzivnější bilaterální spolupráci v azylové oblasti je Německo v tomto případě ochotno přijmout 50 osob, uvedla v neděli podle agentury DPA v prohlášení vládní mluvčí.

'Jen to motivuje pašeráky'

Babiš s tímto postupem nesouhlasí. „Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy,“ uvedl.

EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. „Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali,“ dodal Babiš.

I ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že vláda nevyhoví žádosti Itálie o přijetí uprchlíků z rybářské lodě. Česko chce pomoci jinak, nabízí experty a policisty, uvedl.

Česká republika se k řešení migrace jinou cestou než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU kloní dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi prosazuje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace.

KSČM a TOP 09

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že Česká republika se už v minulosti přesvědčila o tom, že je pro uprchlíky jen přestupní stanicí. „Je třeba pomoci zemím, odkud pocházejí, zbavit je hladu, agresí a válek. V mnoha případech se jedná o ekonomické migranty. Na pomoci se musí shodnout světové mocnosti a členské státy EU,“ dodal Filip.

Předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil v postoji k migračním kvótám či obecně přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými státy EU souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. „Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné,“ řekl ČTK. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

SPD i KDU-ČSL

Předseda protiimigrační SPD Tomio Okamura míní, že viníkem současných problémů není italská vláda, ale politika EU. Řešením je podle hnutí nulová tolerance migrace, což ale EU odmítá. „Premiér Babiš je oprávněně zděšen, jelikož ví, že bude muset nakonec poslouchat Berlín a Brusel. Je to cesta do pekla pro současnou EU, kterou Babiš poslouchá a brání,“ uvedl Okamura.

Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je třeba společný postup a pravidla na národní i unijní úrovni, aby podobné situace vůbec nenastaly. „Itálii musíme pomoci, nikoli ovšem lít vodu do děravého sudu,“ napsal. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v této věci souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. „Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné,“ řekl. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme