Iuridicum Remedium a ’piráti‘ jsou proti skladování dat z elektronické komunikace

Nezisková organizace Iuridicum Remedium se společně s Českou pirátskou stranou staví proti uchovávání osobních dat z mobilní a internetové komunikace. Shromažďování těchto dat kvůli odhalování kriminality obsahuje novela zákona o elektronických komunikacích, kterou připravilo ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Mělo by to vypadat tak, že po dobu šesti měsíců budou uchovávána veškerá data o elektronických komunikacích, především co se týče připojení k internetu a mobilní komunikace.“

„Jsou to veškerá data kromě samotného obsahu těch zpráv. To znamená, kdo komu volal, jak dlouho hovor trval, ale i kde se ten dotyčný v daný okamžik nacházel,“ přiblížil obsah novely Jan Vobořil, právník občanského sdružení Iuridicum Remedium.

Kritici se domnívají, že opatření zaváděná hlavně v souvislosti s bojem proti terorismu přispívají k potírání kriminality jen částečně. A navíc ohrožují naše soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady k preventivnímu skladování elektronických údajů shrnul v Ozvěnách dne Jan Vobořil, právní expert občanského sdružení Iurudicum Remedium

„Podle našeho názoru jsou tato data přeceňována. I statistické výsledky, které si vyžádala Evropská komise od jednotlivých států, které tuto úpravu implementovaly, ukazují, že nedošlo k výraznému zlepšení situace, co se týče kriminality nebo zvýšení objasněnosti trestných činů.“

„Neexistují tedy žádná statistická data, která by dokazovala, že přes to plošné sledování desítek milionů Evropanů došlo k nějakému posunu dopředu,“ upozornil v Ozvěnách dne Vobořil.

Český Ústavní soud v loňském roce právní úpravu skladování dat z elektronické komunikace zrušil jako neústavní zásah do práva na soukromí. Ministerstvo vnitra následně připravilo novou právní úpravu, kterou se teď zabývá sněmovna.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme