Iuridicum Remedium předá mezinárodní anticeny největším slídilům za rok 2015

Policie nebo výrobce hraček Mattel patří také mezi letošní kandidáty na mezinárodní anticenu za největšího slídila roku. Kdo ji získá, oznámí dnes pořadatel soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého Bratra), sdružení Iuridicum Remedium. Žebříček, do kterého mohli lidé posílat své návrhy, sdružení sestavilo už po jedenácté. Chce tak upozornit na údajné zásahy do soukromí lidí od firem a veřejné správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Microsoft (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nominaci letos získala třeba policie, sociální síť Facebook nebo také výrobce hraček Mattel. Ten například ukazuje video, jak si holčička povídá s panenkou se zabudovaným mikrofonem a Wi-Fi připojením. Rozhovory si pak může poslechnout i výrobce.

Lidé na "slídilskou" cenu navrhli také ministerstvo financí za elektronickou evidenci tržeb, společnost Microsoft za nakládání s daty nebo policii za plošné sledování vozidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sdružení Iuridicum Remedium vyhlásí vítěze soutěže o největšího slídila roku. O téma se zajímala Evelyna Kulíšková

„Řeší se veřejný dopad a zásah nakládání s osobními údaji. V letošním roce je jedna z vítězných nominací postavena z velké části na tom, že jde o poměrně rozsáhlé shromažďování osobních údajů a lidé o něm prakticky vůbec nevědí,“ vysvětlil Jan Cibulka, redaktor datového týmu Českého rozhlasu a jeden ze členů poroty.

Ta je složená z expertů na soukromí, akademiků a zástupců neziskových organizací. Anticeny udělí hned ve čtyřech kategoriích: Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého Bratra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma ochrany osobních údajů mluvil Josef Prokeš z ÚOOÚ

„Chceme, aby lidé věděli, kdo je sleduje a jaká rizika to může přinášet. Snažíme se vyhledávat nějaké věci, o kterých se tolik neví. Některé případy pak rozpracováváme dál," dodal ředitel pořadatelského sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Soutěž zahrnuje i jedno pozitivní ocenění. Získá ho ten, kdo v uplynulém roce nejvíce přispěl k ochraně soukromí.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme