BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Předseda Pirátů Bartoš: Zeman neočekává odchod ČSSD z vlády ani rekonstrukci kabinetu

Prezident Miloš Zeman nepředpokládá odchod sociální demokracie z vlády ani rekonstrukci kabinetu, uvedl po jednání v Lánech předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zeman očekává od ČSSD jméno nového kandidáta na ministra kultury místo Michala Šmardy. Pokud to bude někdo, kdo je z pohledu Hradu přijatelný, tak by této nominaci měl prezident vyhovět, řekl novinářům Bartoš. Jednání se Zemanem se zúčastnil společně s místopředsedou strany Radkem Holomčíkem.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš (vepředu vlevo) na jednání s prezidentem Milošem Zemanem (uprostřed), kterého se zúčastnili i pirátský místopředseda Radek Holomčík (vpravo) a prezidentův kancléř Vratislav Mynář | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

„Nás zajímalo zejména to, zda má pan prezident nějaké další výhrady k této vládě sociální demokracie a hnutí ANO, či zda skutečně se jedná o to, že nechtěl jmenovat pana Šmardu ministrem kultury,“ řekl po jednání v Lánech Ivan Bartoš.

Pan prezident nám v této věci potvrdil, že očekává jméno od sociální demokracie, které by mu měl opět, pravděpodobně dnes (v úterý – pozn. red.), donést pan premiér Andrej Babiš. A pokud to bude někdo, kdo je z pohledu Hradu přijatelný, tak že by této nominaci následně vyhověl,“ řekl Bartoš.

Hamáček: Premiér koaliční dohodu neporušil, nominaci Šmardy nestáhl. Nové jméno vyberu sám

Číst článek

Nedá se však očekávat, že předseda vlády přinese v úterý Zemanovi jméno nového kandidáta. Šéf ČSSD Jan Hamáček jej chce oznámit ještě před pátečním jednáním předsednictva strany.

„Chtěli jsme řešit i otázku střetu zájmů premiéra Babiše a dlouhodobou krizi, která nad touto vládou visí. Nicméně na detaily řešení jednotlivých auditů Evropské komise či nějaké budoucí kroky ve vládě, které by s tím souvisely, se řeč nedostala,“ uvedl Bartoš.

Nicméně i přesto se pan prezident domnívá, že sociální demokracie ani v důsledku této kauzy ohledně ministra kultury, ale i dalších probíhajících sporů nad rozpočtem či střetem zájmů premiéra, neodejde z vlády a zůstane koaličním partnerem hnutí ANO,“ dodal předseda Pirátů.

'Prezident si postavil hlavu'

Podle Bartoše Zeman situaci kolem vlády diriguje, výsledky jednání Babiše či Hamáčka s prezidentem ukazují, že i v parlamentní demokracii, kde by měla hlava státu vyhovět předsedovi vlády při výměně ministra, se „pan prezident Zeman rozkročil velmi zeširoka“.

‚Nechoď, Šmardo, s pány na led.‘ Opozice kritizuje sociální demokracii za ústupek Zemanovi

Číst článek

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury.

„Když se podívám na personální složení současné vlády, i třeba na politický odborný background některých ministrů, tak tam velmi často najdete, že on s tím daným resortem nemá přespříliš co společného,“ poznamenal Bartoš.

„Myslím, že zde to byla otázka ohledně konkrétního kandidáta, kde si pan prezident postavil hlavu a prostě ho v tu chvíli nejmenoval. Jak je vidět, tak zatahal za delší konec a pan Šmarda, potažmo sociální demokracie, couvá,“ dodal předseda Pirátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme