‚Je třeba nastavit mantinely lžím a manipulacím.‘ Bartoš poslal SPD předžalobní výzvu

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zaslal hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou předžalobní výzvu kvůli šíření podle něj nepravého příspěvku na sociálních sítích. Oznámil to na svém facebooku. Pražská SPD na facebooku v květnu zveřejnila obrázek s autentickou grafickou podobou sociální sítě a Bartošova profilu s údajně nepravým komentářem pirátského předsedy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf SPD Tomio Okamura | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) tak podle předsedy Pirátů Ivana Baroše učinila s cílem poškodit jeho stranu. Piráti vyzývají SPD k odstranění příspěvku a zveřejnění omluvy nejpozději do neděle 14. července.

‚Byl to jen žertovný post na facebooku.‘ SPD se ohradila proti předžalobní výzvě Pirátů

Číst článek

Omluva by podle nich měla být na profilu minimálně tři měsíce. Při nesplnění těchto podmínek chtějí Piráti věc řešit soudní cestou. Vyjádření hnutí zjišťujeme.

„Přátelé včera jsme společně pod záštitou primátora Hřiba pochodovali za legalizaci marihuany. Bezpečnostní složky narušily celou akci tím, že pár účastníkům zabavily trávu, perník, heroin, extázi, pro vlastní potřebu! To je neslýchané s budu požadovat mimořádnou schůzi sněmovny,“ mělo se psát v Bartošově příspěvku, který již dříve označil za falešný například server Manipulátoři.cz, jenž zveřejnil i původní status na twitteru předsedy Pirátů.

Odkaz u něj podle tohoto serveru s obsahem nekorespondoval a týkal se evropských voleb. SPD doplnilo svůj příspěvek mimo jiné hashtagem #politickasatira.

Podle předžalobní výzvy Bartoš nikdy podobný výrok nepronesl, je mu tedy připisován lživě a neprávem. Pro běžného návštěvníka je pak kvůli grafické úpravě nerozlišitelný od skutečných příspěvků.

Negry na tebe, píšou lidé novinářce na Okamurově facebooku. Policie začala komentáře prověřovat

Číst článek

„Cílem této manipulace (grafického pozměnění jiného příspěvku) nebylo dle našeho názoru nic jiného než poškodit naši pověst vykreslením nás (zcela nepravdivě) jako subjektu s kladným vztahem k (i tvrdým) drogám a zpochybňujícího pravomoc bezpečnostních složek v této oblasti,“ píše se ve výzvě.

„I když se v životě snažím držet hesla ‚orel much nelapá‘, je třeba nastavit nějaké mantinely lžím a manipulacím. Lidé pana Okamury překročili opakovaně únosnou mez, naposledy když vědomě zcela změnili text mého staršího tweetu a vesele jej šířili dál s cílem poškodit Piráty. To, že na základě jimi šířených hoaxů a lží na jejich oficiálních komunikačních kanálech pak řada obyčejných lidí často vulgárně vyhrožuje nejen mně, ale i dalším politikům od Pirátů, je jen důsledkem toho, na jaké emoce okamurovci míří a jaké vyvolávají,“ napsal v komentáři u zveřejněné výzvy Bartoš.

Podle Pirátů zveřejnilo SPD na facebooku v minulosti i další manipulativní a lživé příspěvky vůči straně.

‚Dvojitá dezinformace, manipulativní mix.‘ Během voleb se u Okamury objevila roky stará fotka muslimů

Číst článek

„Tyto skutečnosti svědčí o tom, že zmiňované dezinformační útoky jsou vedeny systematicky s cílem nás poškodit. K tomuto závěru nás vede jednak jejich četnost, manipulativní a lživý charakter těchto příspěvků a také skutečnost, že o žádné jiné politické straně podobné příspěvky v tomto rozsahu nešíříte,“ uvádí ve výzvě.

Šíření podobných příspěvků podle Pirátů poškozuje jejich pověst. Připomněli také, že kvůli příspěvkům na facebooku na SPD podali již v minulosti trestní oznámení, případ byl ale policií odložen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme