Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost, prohlásil Ivan Bartoš

Menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše očividně pozbyla důvěru veřejnosti a sněmovna na to musí jasně a srozumitelně reagovat, řekl při čtvrteční schůzi dolní komory k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš podle něho po sobě zanechá rozvrácenou zemi „po privátním experimentu, na němž vydělával miliardy ročně“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří poslanci vládních stran opustili při projevu předsedy Pirátů Ivana Bartoše sál

Někteří poslanci vládních stran opustili při projevu předsedy Pirátů Ivana Bartoše sál | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost,“ zdůraznil Bartoš. Jde podle něho o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka a není koncovým příjemcem jeho výhod. „Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost,“ prohlásil předseda Pirátů.

Opozice neprosadila vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování rozhodli odchodem komunisté

Číst článek

Piráti podle něho nikdy nekritizovali kabinet bezúčelně nebo prvoplánově, nabízeli své návrhy. Hlasování o nedůvěře podle Bartoše není účelové politizování.

Bartoš vládě a premiérovi v projevu vytkl například údajný střet zájmů ministerského předsedy, jeho kauzu Čapí hnízdo, postup při koronavirové krizi, „zruinování státního rozpočtu a destrukci veřejných financí“ i plánované „předvolební dárečky“. „Vláda by se neměla chovat jako na posledním mejdanu,“ řekl.

Tvrdil také, že kabinet v rozporu s Babišovými předvolebními sliby zpolitizoval státní správu. „Státní správa byla zpolitizována takovým způsobem, že se podle mého názoru zapíše do příruček, jak nebojovat s korupcí, jak nebojovat s nepotismem, jak nebojovat s klientelismem,“ prohlásil předseda pirátské strany. Podporu Pirátů kabinet nikdy neměl a nemá, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme