Bez Babiše by se Česko mělo mnohem lépe, říká staronový předseda Pirátů Bartoš

Předsedou České pirátské strany zůstává po hlasování Pirátů v Ostravě i nadále Ivan Bartoš. Ten o víkendu deklaroval ambici Pirátů vstoupit do příští vlády. „Za dva roky ve sněmovně jsme vyrostli, máme dvojnásobek členů a zastoupení ve všech patrech politiky a v Evropském parlamentu," říká v Interview Plus.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Daří se nám spoustu věcí prosazovat i z opozice. Důležité věci, jako je důchodová reforma nebo dostupnost bydlení, ale jako opoziční strana nemáte příliš šanci prosadit,“ vysvětluje Bartoš.

„Dostali jsme nálepku protisystémové strany. My chceme, aby politika měla kulturu, politici vycházeli z faktů, nedělali populistická gesta a představovali dlouhodobou vizi. Když je systém špatný, tak se ho snažíte opravit.“

Ivan Bartoš

Za přirozeného partnera Pirátů označuje hnutí STAN: „Jsme liberální středová strana. A jestli někdo další pasuje do této části spektra, tak je to STAN. Zbylé opoziční strany jsou konzervativní,“ uvádí.

S ANO nebude líp

Bartoš zdůrazňuje, že politická strana může uspět díky vizi a odvedené práci: „Nebojujeme proti těm, které nenávidíme, ale za ty, které milujeme,“ vypomáhá si Bartoš citátem z Hvězdných válek.

Přání úspěchu i ‚chybějící sebereflexe‘. Lídři stran reagují na Bartošovo znovuzvolení předsedou Pirátů

Číst článek

Předpovídá, že hnutí ANO v příštích volbách nedosáhne na 30 % hlasů, jím vedená vláda totiž vizi nepřináší a drancuje rezervy. „Bez Andreje Babiše (ANO) by se Česko mělo mnohem lépe,“ míní Bartoš.

Dodává ale, že nestačí, aby se opoziční strany proti současnému premiérovi spojily.

„Vlády ODS, ČSSD, pak přišly Věci Veřejné nebo vlády, ve kterých byl Jaromír Drábek nebo Miroslav Kalousek (oba TOP 09) – to nebyly dobré vlády. Právě ty svou špatnou politikou umožnily Babišovi nastoupit bez programu, prostě s heslem ‚Bude líp!‘,“ připomíná.

Připouští ovšem, že například s ODS se Piráti shodnou v pohledu na digitalizaci a nízké daně, v oblasti školství nebo dostupnosti bydlení zase s hnutím STAN. „Ve sněmovně předkládám návrhy s TOP 09, ODS, KDU-ČSL, dokonce s vládním ANO. Důležité je, kam posunete politiku,“ upozorňuje.

Bartoš nevylučuje, že některé strany půjdou do voleb v koalici, Piráti členům jiných stran nabízejí místa na své kandidátce.

Michael Erhart, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme