‚Nebylo dodrženo právo na spravedlivý proces.‘ Oběť soudce Elischera se obrátila na soud ve Štrasburku

Vietnamka, která byla v Česku odsouzena za podíl na obchodu s drogami a jíž soudce Ivan Elischer v březnu 2018 zvýšil trest na pět let, se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Elischer byl den po zpřísnění trestu zatčen policií a poté obviněn, že za úplatky dával nižší tresty. Těm, kdo úplatek odmítli dát, trest naopak zvýšil. Žena se od té doby snaží, aby tuzemské soudy její případ znovu projednaly, zatím ale neuspěla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Elischer | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

„Napadáme rozhodnutí všech českých soudů, že nebylo dodrženo právo na spravedlivý proces,“ řekl Hospodářským novinám, které se zprávou přišly, advokát odsouzené Petr Václavek.

Vazba byla nezákonná, tvrdí soudce Elischer. Na senát podal trestní oznámení

Číst článek

Žena již v dovolání, které podala krátce po zatčení Elischera, poukázala na to, že je stíhán v souvislosti s manipulací s rozsudky. A že je pravděpodobné, že zmanipuloval i ten její. Jistě to ale nevěděla, protože obvinění ani obžaloba nebyly veřejně k dispozici.

Nejvyšší soud ale dovolání odmítl. V odůvodnění uvedl, že obvinění vycházejí pouze z mediálních informací a nerespektují ústavně zakotvenou zásadu presumpce neviny.

Elischerova obžaloba

Jak Ústavní, tak Nejvyšší soud argumentovaly i tím, že není doloženo, že obvinění soudce Elischera souvisí se zvýšením trestu pro vietnamskou ženu. Václavek tehdy poukázal, že soudy si obžalobu v případě soudce Elischera ani nevyžádaly.

„Ta zmanipulování rozsudku, jejž Elischer nad Vietnamci vynesl, detailně popisuje – jejich jednání bylo zaznamenáno v policejních odposleších. A část z nich citoval i Nejvyšší soud, když řešil Elischerovu stížnost proti stíhání. A je nepochybné, že se týkají právě případu Thi Bich Dan N.,“ píše deník.

Městský soud přehrál nové záznamy v kauze obžalovaného soudce Elischera. Probíral s přítelem výše trestů

Číst článek

Advokát Václavek se obžalobu Elischera oficiálně snažil získat sám. Jenže soudkyně Veronika Cukerová, jež případ Elischera a pěti obžalovaných Vietnamců řeší, mu ji odmítla poskytnout a nedovolila mu ani nahlédnout do spisu. Argumentovala tím, že nejsou účastníky řízení.

Pravomocný rozsudek se dá ale podle deníku očekávat až za několik let. Až poté by mohla žena požádat o obnovu řízení. Václavek doufá, že Evropský soud pro lidská práva rozhodne dříve a donutí české soudy případ jeho klientky otevřít i bez čekání na pravomocný verdikt nad Elischerem.

Elischer je obžalovaný mimo jiné z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku. Až do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit. Vinu odmítá, policii už dříve označil za neobjektivní a podjatou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme