881 tisíc z pokladničky pro děti. Obviněný soudce Elischer vrátil peníze muži z drogového gangu

Obviněný soudce Ivan Elischer vrátil 881 tisíc korun jednomu ze členů vietnamského drogového gangu. Za to měl údajně dostat úplatek. Peníze patří jejich dětem, byly nalezeny v dětské kasičce, argumentoval tehdy soudce pražského vrchního soudu. Informovala o tom ve čtvrtek Mladá fronta Dnes, která prozkoumala čtyři rozsudky tohoto soudce. Elischer čelí obvinění z přijímání úplatků a ovlivňování trestních řízení ve prospěch obžalovaných.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer jde k soudu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Mladá fronta Dnes prozkoumala čtyři rozsudky soudce vrchního soudu Ivana Elischera, kterého nyní policie vyšetřuje kvůli úplatkům.

Ministr Pelikán zprostil soudce Elischera, obviněného z korupce, výkonu funkce

Číst článek

Soudce měl údajně za úplatek rozhodnout o vrácení 881 tisíc korun jednomu z obžalovaných z vietnamského drogového gangu.

V rozsudku pak Elischer napsal, že peníze nepocházejí z prodeje drog, ale že šlo o dar pro děti do kasičky. Podle Elischera to byly darované peníze od příbuzných a známých pro děti. Soudce v rozsudku argumentoval i tím, že jde o tradici ve vietnamské komunitě.

„Vrchní soud dospěl k závěru, že obhajoba obžalovaného je pravdivá a peníze z dětské pokladničky nemají svůj původ v trestném jednání,“ uvedl tehdy Elischer v rozsudku odvolacího soudu.

„Jedná se o darované peníze příbuzných a známých, které dávají dětem do této pokladničky při návštěvách u obžalovaného. Jde o tradici udržovanou ve vietnamské komunitě,“ doplnil.

Měl vracet zabavené peníze i snižovat tresty

Policisté peníze skutečně našli v pokladničce, ve které byly pětistovky a pětitisícovky. Obžalovaný, u něhož se dětská kasička našla, byl přitom členem drogového gangu, který v roce 2015 dovážel kilogramy pervitinu z Polska do Česka.

Loni v březnu poslal Krajský soud v Ústí nad Labem všech 14 obžalovaných, dvanáct Vietnamců a dva Čechy, do vězení. Elischer pak údajně za úplatky pomáhal odsouzeným Vietnamcům u odvolacího senátu vrchního soudu - snižoval jim tresty, rušil vyhoštění a vracel jim zabavené peníze, píše Mladá fronta Dnes.

S jedním z Vietnamců se měl Elischer měl setkávat ve své kanceláři přímo v budově Vrchního soudu v Praze na Pankráci, kde domlouvali nižní tresty pro obžalované. Kriminalisté to zjistili z odposlechů a dalších důkazů.

Elischera zatkli před dvěma týdny, soud ho pak poslal do vazby. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z hnutí ANO ho dočasně zprostil výkonu funkce.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme