Soudce Elischer stíhaný za úplatky neuspěl, jeho peníze jsou i nadále zablokované

Peníze soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera stíhaného kvůli milionovým úplatkům zůstávají i nadále zmraženy. Elischer si stěžoval na jejich zajištění, Městský soud v Praze sice usnesení policie o jejich obstavení zrušil, obratem ale vydal nové. A podle něj i nadále nemůže s prostředky disponovat. Policie elitního soudce obvinila z ovlivňování trestních řízení za úplatky, případ se dotýká i vietnamské komunity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer jde k soudu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Náš soud se zabýval stížností obviněného proti zajištění finančních prostředků na jeho účtu. Toto usnesení jsme zrušili, ale ihned sami rozhodli znovu, takže peníze zůstaly stále zajištěny,“ potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Soud rozhodl o propuštění soudce Elischera z vazby. 'Nehrozí, že by pokračoval v trestné činnosti'

Číst článek

'Do výše' místo 've výši'

Podle Elischerovy advokátky Lucie Kýčkové policie původně do usnesení napsala, že na soudcově účtu zajišťuje sumu ve výši 2,8 milionu korun. Tolik peněz na něm ale nebylo, Městský soud v Praze tak pouze změnil chybnou formulaci. „Původně tam bylo ve výši a oni řekli do výše,“ upřesnila Kýčková.

V praxi to tak znamená, že všechny peníze, které přistanou na účtu, až do výše 2,8 milionu korun, policie automaticky zajistí a Elischer s nimi nebude moct nakládat. Kolik na kontě je, jeho obhájkyně neupřesnila.

„Tam jsou nějaké peníze, které chodily panu doktorovi z výplaty, já nevím, kolik tam má,“ uvedla Kýčková.

Elischera zadržela Národní centrála proti organizovanému zločinu letos v březnu, soudci hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování Vietnamcům, které soudil v drogových kauzách.

Scházeli se v budově soudu

Spojkou do vietnamské komunity měl být další obviněný v kauze Hung Quoc Nguyen. Elischer se podle detektivů s mužem scházel i v budově vrchního soudu, jejich blízký vztah policie zaznamenala už v červenci 2013.

Sám Elischer odmítl, že by se čehokoliv dopustil. „Mohu jen prohlásit, že žádné peníze pocházející z údajné trestné činnosti nebyly nikde nalezeny – a ani být nemohly, protože jsem žádné peníze nikdy nepřevzal,“ napsal deníku Právo.

881 tisíc z pokladničky pro děti. Obviněný soudce Elischer vrátil peníze muži z drogového gangu

Číst článek

Soud rozhodoval i o jiných penězích

Kromě stížnosti proti zajištění peněz samotného soudce Městský soud v Praze rozhodoval i o penězích z případu, který Elischer údajně za úplatek zmanipuloval. Díky tomu se obžalovanému pravomocně suma vrátila, ovšem po zahájení Elischerovy kauzy kriminalisté sumu opět zajistili.

Mladá fronta Dnes například popsala případ, kdy za údajný úplatek vrátil 881 tisíc korun jednomu ze členů vietnamského drogového gangu.

Podle Městského soudu však kriminalisté při druhém zajištění peněz pochybili. „Usnesení policie bylo nepřezkoumatelné. Takže jim to bylo zrušeno a vráceno k novému projednání a rozhodnutí,“ uvedla Puci s tím, že i v tomto případě suma zůstala zajištěna.

Elischera původně soud poslal do vazby, přibližně za měsíc ho však Městský soud v Praze pustil na svobodu. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO ho totiž dočasně zprostil funkce a odpadla tak hrozba, že by pokračoval v údajné trestné činnosti. Kromě něj a Hung Quoc Nguyena policie obvinila další čtyři Vietnamce.  

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme