Ivan Pilip a Jan Bubeník se vrátili do České republiky

Do Prahy večer přiletěli po několikatýdenním věznění na Kubě Ivan Pilip a Jan Bubeník. Ještě na palubě letadla na letišti v Ruzyni je uvítal předseda senátu Petr Pithart.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oba navrátilce spolu s Lucií Pilipovou a Martinem Bubeníkem přivítali nejen jejich příbuzní, ale i početný zástup novinářů. Jim Ivan Pilip odpověděl na otázku, čeho chtěli na Kubě dosáhnout.

Jan Bubeník ocenil význam mise Petra Pitharta. Stejně tak byla podle něho důležitá i role vyjednavačů Meziparlamentní unie.

Podle Ivana Pilipa měl pobyt ve vězení různé fáze. Po zatčení strávili den na policejní stanici výslechy a čekáním na transport. Poté byli převezeni do Havany na cizineckou policii, kde už měli k dispozici větší cely. Odtamtud je zhruba po třech dnech převezli do Villa Marista.

Jan Bubeník novinářům pověděl, že nejhorší byly první dny, kdy byli oba naprosto odříznuti od světa. Neměli žádný kontakt, nevěděli, zda se o jejich případu ví. Jak také připomněl, nebylo příjemné ani vědomí, že obvinění mohlo znamenat až dvacet let vězení.

Novinářům se také Jan Bubeník svěřil s poznáním, že lidská práva nejsou možná bez určitých obětí. Vyjádřil zároveň obdiv všem, kteří je přinášejí.

Osvobození Ivana Pilipa a Jana Bubeníka přivítala nejen česká politická scéna, ale například i Evropská Unie. Svědčí o tom informace zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha.

Propuštění obou Čechů ocenila i organizace Freedom House. Ale také kubánský exil ve Spojených státech. Z Washingtonu nám telefonovala naše zpravodajka Olga Krupauerová.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme