Ivana Zemanová navštívila ve věznici doživotně odsouzeného nájemného vraha Kajínka

Manželka prezidenta Miloše Zemana Ivana se ve středu v poledne setkala v rýnovické věznici s doživotně odsouzeným vrahem Jiřím Kajínkem. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident v dubnu uvedl, že vážně uvažuje o milosti pro Kajínka, protože není zcela přesvědčen o jeho vině.

Rýnovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Moje žena občas navštěvuje věznice, nikoli proto, aby se stala jejich klientkou, ale proto, že stejně tak navštěvuje další sociální a jiná zařízení, domovy důchodců, Klokánky a tak dále. Její návštěva v Rýnovicích je součástí tohoto programu návštěv. Setkala se tam i s dalšími vězni, nejen s panem Kajínkem," řekl prezident Miloš Zeman na setkání s občany města Jilemnice v Libereckém kraji.

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což ale podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám.

Zeman 'vážně uvažuje' o milosti pro vraha Kajínka. Jsou pochybnosti o jeho vině, řekl

Číst článek

Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že milost Kajínkovi nedá.

Letos v dubnu už připustil, že o milosti pro Kajínka přemýšlí. "Řekl jsem 'vážně uvažuji', ale to znamená hodně," pronesl Zeman na dubnové debatě s občany na čáslavském náměstí.

Zeman tehdy připomněl, že při nástupu do funkce prezidenta požádal tehdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou o přezkoumání Kajínkova procesu tak, že by byl odňat plzeňskému soudu a přeložen jinam. "Paní ministryně Válková byla mezitím odvolána, takže k tomu nedošlo," dodal Zeman.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a soudy viní z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. V případu se objevily nesrovnalosti i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování Kajínkovy kauzy.

ČTK, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme