Ministerstvo nemění postoj k léku ivermektin. Nedoporučuje ho Evropská léková agentura

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí řekl, že je v ČR dál povolený za přesně daných podmínek. Reagoval tak na pondělní vyjádření Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék Ivermektin

Lék Ivermektin | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který pro rozhodnutí ministerstva vypracoval dvě stanoviska, v pondělí zopakoval, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ústav to uvedl na webu.

Ivermektin může předepsat lékař. Je to lepší než shánět načerno pastu pro koně, říká Irena Storová

Číst článek

„Jedná se o lék, který je pro experimentální léčbu, jako takový je v České republice povolený za určitých poměrně přesně daných opatření. Není to lék, který by si měli lidé sami kupovat. Není to lék, který by byl pro všechny, není to lék, který všechno vyřeší,“ dodal ministr s tím, že EMA potvrdila, co on říká od začátku. Sám dříve uvedl, že by si ivermektin nevzal.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že jde o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

„Na stanovisku ministerstva zdravotnictví k léčivému přípravku ivermektin se nic nemění,“ napsala v pondělí mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

EMA v pondělí uvedla, že na základě posudku dosavadních studií nedoporučuje ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19. Účinek léku je podle ní nadále možné zkoumat při řádných klinických testech. Podobná stanoviska již dříve vydal i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck.

SÚKL v pondělí uvedl, že při předepisování ivermektinu musí být přihlédnuto k tomu, že neexistuje dostatek dat o jeho účinnosti v léčbě covidu-19. „Nadále také platí, že ivermektin nebyl dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covidu-19,“ napsal SÚKL.

Ústav ve stanoviscích konstatoval, že je vhodnější používat lék za kontrolovaných podmínek a nepodporovat černý trh nebo užívání nevhodných veterinárních přípravků s obsahem této léčivé látky. Z USA jsou totiž podle SÚKL známé případy předávkování veterinární pastou s ivermektinem.

Lékový ústav prověřuje několik případů nepovoleného prodeje léku na internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme