Levnější, ale neschválený lék. Nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10 tisíc balení ivermektinu

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podle její mluvčí Dany Lipovské dostala 10 000 balení léku ivermektin, jehož pomocí léčí covid-19. Nemocnice lék dříve vyzkoušela u 30 pacientů s koronavirem s těžším průběhem, zdravotní stav většiny se používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil. Podle Lipovské se jedná o distribuci do dalších zařízení. Lék přitom neschválilo ani ministerstvo zdravotnictví, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék Ivermektin

Lék Ivermektin | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Antivirotikum nemocnice přijala v úterý ráno. „Nyní čekáme na pokyny z ministerstva. Jedná se o distribuci do dalších nemocnic, které o to projevily zájem,“ uvedla Lipovská.

Ministerstvo schválilo lék od firmy Regeneron. Slouží jako ochrana před vážným průběhem koronaviru

Číst článek

Svatoanenská nemocnice v Brně zkoušela ivermektin už od loňského listopadu a dala ho 30 pacientům.

„Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.

‚Zatím není registrovaný‘

Podle Lipovské teď nemocnice ivermektin neměla a léky z nové dodávky bude používat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval před několika dny Rezek.

Podle Lipovské se zajištění dodávky podařilo domluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády se přitom nedávno k ivermektinu vyjádřil tlumočením stanoviska ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Podle ní je většina studií k tomuto léku neúplná.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není ivermektin vhodný ani efektivní pro léčbu covidu-19, řekl tehdy Babiš. V úterý ale premiér na twitteru uvedl, že doufá, že lék pomůže i dalším pacientům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme