Neexistují jasné argumenty pro ani proti ivermektinu, ohrazují se lékaři ze svaté Anny proti kritice

Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská to v úterý uvedla v prohlášení podepsaném lékaři. Zároveň ale varují před neuváženým použitím léku ivermektin, zvlášť pokud je určen primárně k veterinárním účelům.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék ivermektin

Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu (ilustrační foto) | Foto: Alain Delpey / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Svatoanenská nemocnice použila ivermektin už od listopadu u 30 pacientů, u většiny se stav podle Lipovské po podání ivermektinu spolu s další léčbou zlepšil natolik, že mohli jít domů.

Šéf lékařské komory o ivermektinu: Premiér rozhoduje o všem, jen ne o tom, o čem by rozhodovat měl

Číst článek

Nemocnice proto po domluvě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nakoupila na počátku března z vlastních zdrojů 10 000 balení léku huvemec, který obsahuje látku ivermektin. Zhruba půlku už rozdělila desítkám dalších nemocnic, které o lék projevily zájem.

O víkendu se kriticky k ivermektinu vyjádřil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že ho nelze používat plošně, může být spojený s poškozením orgánů a sám by si ho nevzal. Kritika na ivermektin se objevila i ve Fakultní nemocnici Brno, druhé městské fakultní nemocnici.

Podle Lipovské kvůli různým spekulacím vzniklo prohlášení, pod kterým je podepsaná přednostka kardioangiologické kliniky svatoanenské nemocnice Lenka Špinarová, emeritní přednosta Jiří Vítovec, primář kliniky Michal Rezek, náměstek pro vědu a výzkum Jan Krejčí a primář interny Jindřich Olšovský.

„Důrazně se ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií,“ uvedla Lipovská.

‚Ivermektin bych si nevzal. Není to univerzální všelék na covid,‘ vyzývá k opatrnosti ministr Blatný

Číst článek

Podle ní se tým lékařů rozhodl použít ivermektin na základě pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií.

„Lék měl z těchto dostupných zdrojů velmi příznivé reference, co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití dovezený formou mimořádného dovozu v České republice neregistrovaného léku,“ uvedla Lipovská.

Podle ní existuje stanovisko amerického Národního institutu zdraví, která se problematikou užití ivermektinu zabývala. „Konstatuje se tam, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci covid-19,“ zdůraznila Lipovská.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme