Kárný senát soudkyni Šperlichové za podjatost snížil plat na tři měsíce, své pochybení uznala

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v úterý snížil zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové plat o deset procent na tři měsíce, v konkrétní kauze rozhodovala navzdory podjatosti v souvisejícím případu. Šperlichová se projednávání kárné žaloby neúčastnila. Ve čteném vyjádření pochybení uznala.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyně Iveta Šperlichová. | Zdroj: Reprofoto ČT24

Případem možné podjatosti soudkyně Šperlichové se v minulosti zabývalo několik soudů, kdy její nestrannost zpochybnil Ladislav Lebánek, kterého Šperlichová odsoudila za nelegální výrobu cigaret.

Muž jí ještě před odsouzením zpochybnil poté, co se na internetu objevila tajně pořízená nahrávka, na níž soudkyně například kriticky hovoří o některých advokátech a také sprostě nadává.

Byla podjatá, a přesto rozhodovala. Předseda Nejvyššího soudu podal kárnou žalobu na zlínskou soudkyni

Číst článek

Soudy ve Zlíně ani Olomouci jeho námitce nevyhověly, protože zpochybnily jak okolnosti pořízení nahrávky, tak pravost jejího obsahu. Ústavní soud ale rozhodl, že Vrchní soud v Olomouci se musí námitkou podjatosti Šperlichové znovu zabývat, což v konečném důsledku vedlo až ke zrušení původního rozsudku.

Kárnou žalobu na soudkyni podal předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, jak v dubnu upozornil server iROZHLAS.cz. Podle něj v konkrétní věci rozhodla vědomě i přes nález Ústavního soudu.

„Zaviněně porušila povinnosti soudce, ohrozila důvěru v nestrannost, nezávislost a spravedlivost soudu,“ uvedl Šámal. Důvěra veřejnosti tak podle něj byla kvůli tomu minimálně ponížena. Šámal původně navrhoval, aby soud Šperlichové snížil plat o deset procent na šest měsíců.

Soudkyně v zaslaném stanovisku vyjádřila upřímnou lítost, pokud důvěru v soudy ohrozila. Podle ní ale šlo o tajnou nahrávku. Její zveřejnění z porady senátu označila za zásah do ochrany práv.

Tajná nahrávka jako důkaz. O podjatosti soudkyně Šperlichové se bude rozhodovat znovu

Číst článek

Podle ní šlo v nahrávce o její výraz momentální frustrace, přičemž připustila, že se mohla dotknout cti některých adresátů. Její obhájce Jaroslav Brož uvedl, že pokud jde o předmětné pochybení, nešlo o úmysl, ale o nedbalost. Podle něj soudkyně neměla zájem poškodit obžalovaného, šlo jen o přehlédnutí.

Kárný senát soudkyni uznal vinnou, podle předsedkyně senátu Miluše Doškové ale nebylo prokázáno, že ze strany soudkyně šlo o úmysl. Senát tak pochybení vyhodnotil jako nevědomou nedbalost. Proti rozsudku Nejvyššího správního soudu se nelze odvolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme