Kaderkův tenisový svaz nezaplatil sankci téměř 30 milionů. Na účtech má jen zlomek částky

Český tenisový svaz nezaplatil bezmála 30 milionů korun Národní sportovní agentuře. Lhůta pro platbu uplyne v pondělí. Jde o sankci za machinace s dotacemi, kvůli kterým byl koncem února obviněn prezident tenisového svazu Ivo Kaderka a další čtyři lidé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhaný prezident ČTS Ivo Kaderka přichází k soudu

Stíhaný prezident ČTS Ivo Kaderka přichází k soudu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na účtech Českého tenisového svazu bylo jen přibližně 2,5 milionu korun. Navíc přišel o svého hlavního sponzora – skupinu Agel, která oznámila, že kvůli kauze Iva Kaderky pozastavila své partnerství s tenisovým svazem. A nikdo jiný, kdo by mu finančně pomohl, se nerýsoval.

Kaderka i Flégl z kauzy tenisových podvodů zůstávají ve vazbě, za mřížemi jsou od konce února

Číst článek

Co bude dál, nejspíš oznámí Národní sportovní agentura v pondělí odpoledne na tiskové konferenci. Postup je ale daný. Pokud svaz nezaplatí, předá Národní sportovní agentura případ finanční správě.

Národní sportovní agentura odhalila porušení pravidel při využívání dotací, když ji reportéři Radiožurnálu upozornili na podezřelé platby ve vyúčtování tenisových turnajů v roce 2021. Zatímco agentura pak kontrolovala účty svazu za rok 2021, finanční správa bude prověřovat další časové období.

Toto může paradoxně tenisovému svazu pomoct, protože předáním případu finanční správě přestane být svaz dlužníkem vůči Národní sportovní agentuře. A bude mít šanci na to, aby mohl dostat od státu dotaci na letošní provoz.

Na druhou stranu finanční správa rozšíří původní kontrolu sportovní agentury o další časové období a může se stát, že odhalí v účetnictví svazu ještě další chyby a svaz bude muset nakonec místo třiceti milionů zaplatit mnohem více.

Čachry s penězi

Podle policie prezident svazu Ivo Kaderka a další svazoví funkcionáři zneužívali peníze, které svaz dostával od státu a ty používal na pořádání tenisových turnajů. Platby od svazu šly přes spolek Orel Jednota Praha – Balkán, který ovládal Kaderkův blízký spolupracovník Vojtěch Flégl.

Spolek si pak na jednotlivé služby najímal konkrétní firmy, jenže jak už loni popsal Radiožurnál, mezi nimi byly i firmy, které patří právě Fléglovi nebo jeho manželce. A tyto firmy inkasovaly od svazu i peníze za služby, které byly buď předražené, nebo dokonce vůbec neproběhly. Kaderka s Fléglem jsou coby hlavní organizátoři od konce února ve vazbě.

Uvnitř svazu

Svaz nyní musel zrušit už několik turnajů, a navíc není jasné, kdo ho bude dál řídit. Kaderka z vazební věznice vzkázal, že odstoupit nehodlá. Svou funkci dá k dispozici až na mimořádné valné hromadě, která je svolaná na začátek června.

Kaderka ve vazbě. Pozoruhodné detaily o odhalení dotační kauzy tenisového bosse

Číst článek

Navíc se teď uvnitř svazu vedou spory o to, kdo má na valnou hromadu jet. Například v Severomoravském tenisovém svazu se ozvaly kluby, které kritizují, aby delegáty na valné hromadě byli lidé spojení se současným vedením svazu.

Vznikla také skupina lidí, kteří volají po očistě svazu. Po dvaceti letech autoritativní vlády Iva Kaderky ale nebude lehká.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme