Ivo Mitáček dostal titul nejlepšího mluvčího v České republice

Cena Mluvčí roku 2011 letos neputuje do úřadu, ale spíš do terénu. Absolutním vítězem ankety se stal Ivo Mitáček z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Mitáček | Foto: katastrofy.com

Mluvčí zlínských hasičů před publikum musel při slavnostním ceremoniálu hned dvakrát. Poprvé si šel po cenu nejlepšího mluvčího veřejné správy, pak zjevně překvapený ještě pro hlavní cenu. Přitom do této profese ho prý přivedla úplná náhoda.

„Naprostým omylem jsem byl ustanoven přesně před 15 lety do funkce tiskového mluvčího Policie české republiky. Tu práci jsem dělal po dobu deseti let a následně jsem přešel k profesionálním hasičům v rámci Zlínského kraje. Nikdy jsem to neplánoval, nikdy to nebyl můj cíl,“ uvedl Ivo Mitáček.

Za vůbec nejtěžší považuje boj ve vlastních řadách a přesvědčování kolegů, že to, co dělá, a vize, kterou přináší, má smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Zuzany Kopuleté o udělování ceny Mluvčí roku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Mluvčí policie a hasičů má nepochybně mnohem pestřejší a dynamičtější život než většina jeho kolegů. Ne vždy mu je ale lehko na duši.

„Mám možnost vyjíždět k těm událostem, jak se říká do terénu, na to místo a velmi emocionálně prožívám to, co se tam děje. Následně, když o tom mám mluvit na veřejnosti, je někdy velmi těžké volit správná slova, jakým způsobem podat veřejnosti to, co se stalo tak, abych někomu neublížil a těch dotčených je samozřejmě vždycky celá spousta,“ sdělil mluvčí.

A právě tímto přístupem plní podle Martina Švehly, člena kolegia, které o udělování cen rozhodovalo, základní podmínku pro udělení ocenění.

„Tiskový mluvčí je kvalitní tehdy, když dovede řídit komunikaci, poskytnout novinářům službu a zároveň poskytnout tu službu veřejnosti, aby dostávala správné informace včas a srozumitelným způsobem,“ řekl Martin Švehla.

Kvalita práce tiskového mluvčího podle něj nespočívá v tom, že posluhuje novinářům, ale dokáže jim být partnerem, má u nich autoritu a je pro ně neustálým zdrojem kvalitních informací.

Profesní cena Mluvčí roku byla udělena už podeváté. Letošní ročník byl zvláštní tím, že nebyl nikdo uveden do síně slávy a kolegium také nenašlo počin roku.

Zuzana Kopuletá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme