‚Perzekuce, týrání a posměch.‘ Rittig i obvinění právníci označili obžalobu v kauze jízdenek za lež

Podnikatel Ivo Rittig v pondělí u soudu označil obžalobu v kauze tunelování pražského dopravního podniku za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění právníci David Michal a Karolína Babáková. Všichni také zpochybnili věrohodnost spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky z účetní firmy Peskim, který svědčí proti nim.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Rittig | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky dopravního podniku – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a samotný dopravní podnik prý přišli nejméně o 457,5 milionu korun.

„Neměl jsem nic společného s firmami Cross Point nebo Neograph,“ prohlásil úvodem svého vyjádření Rittig. Zdůraznil, že se Dvořákem nikdy nepodnikal, znali se prý pouze z golfu nebo ze společenských událostí.

‚Divadlo a totální nesmysl.‘ Rittig odešel od soudu, dopravní podnik chce nahradit škodu skoro půl miliardy

Číst článek

„Kubiska nemůže vědět zhola nic o mých úkonech, přesto o mně tak zasvěceně povídá. Ten člověk pracoval v Peskimu rok,“ podotkl.

Rittig si stěžoval na to, že od první domovní prohlídky v tzv. případu trafik, která se u něj doma odehrála v červnu 2013, čelí obrovskému tlaku. Situaci popsal jako perzekuci, týrání a posměch. Zmínil i to, že byl zproštěn viny v kauze tunelování firmy Oleo Chemical, kde proti němu stejný státní zástupce – Adam Borgula – podle něj shromáždil stejný důkazní materiál.

Babáková a Michal vinu odmítají

Osvobození se v případu Olea dočkali i Michal s Babákovou. Vinu popírají i tentokrát. „Zcela odmítám, že bych se podílel na páchání údajné trestné činnosti,“ uvedl Michal, podle nějž si Borgula vybírá důkazy selektivně a trvale ignoruje ty, které vyznívají ve prospěch obhajoby. Tvrzení, že peníze skončily u Rittiga a Dvořáka, právník nazval jako drzé a ničím nepodložené.

„Kvituju s povděkem, že pan státní zástupce už neuvádí, že bych někoho řídila nebo něco organizovala,“ komentovala rozdíl mezi obžalobou v kauze Oleo a dopravního podniku Babáková. „Pana Kubisku jsem považovala za naprosto neschopného, ze spolupráce s ním jsem byla velmi nešťastná. Dalo by se říct, že jsme se nesnášeli,“ řekla na adresu spolupracujícího obviněného.

Obžalobě v kauze pražského dopravního podniku čelí 17 lidí. Za zjednání výhody a za zpronevěru jim hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale před zahájením hlavního líčení zemřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme